107,6 FM

Czego brakuje irlandzkiemu Kościołowi?

Pod koniec sierpnia polskie media obiegła sensacyjna wiadomość, że w Irlandii w tym roku wyświęcony został tylko jeden kapłan.

A ponieważ sakrę biskupią w roku 2020 ma otrzymać w sumie czterech irlandzkich księży (w tym nuncjusz w Burkina Faso i Nigrze), wymowa newsa była jeszcze wyraźniejsza. Horrendum: mają więcej biskupów niż księży! To zwiastun końca Kościoła na Zielonej Wyspie?

Niejedyny

Fakty są nieco inne. Co nie znaczy, że jakoś znacząco zmieniają obraz sytuacji. „Jedyne” święcenia przyjął w bazylice w Knock 23 sierpnia ks. Shane Costello z archidiecezji Tuam. Ale dzień wcześniej w kościele jezuitów w Dublinie wyświęcony został o. Niall Leahy SJ. W tym roku będą jeszcze jedne święcenia kapłańskie – w diecezji Kilmore otrzyma je diakon Tom Small. Zatem neoprezbiterów w Irlandii będzie w tym roku w sumie trzech.

Co do liczby nowo święconych biskupów – trzeba wziąć pod uwagę, że Kościół katolicki w Irlandii (obejmujący także diecezje w Irlandii Północnej, która należy do Wielkiej Brytanii) – liczący ok. 4,4 mln katolików – podzielony jest na 26 diecezji. Przeciętna liczba katolików w irlandzkiej diecezji sięga więc 170 tys. osób, ale niektóre liczą ledwie nieco ponad 30 tys. wiernych. Mniej niż wiele dekanatów w Polsce. W 2019 r. w Irlandii było dziewięć wakatów na urzędach biskupich (z powodu wieku emerytalnego i rezygnacji, m.in. ze względu na stan zdrowia). „The Irish Times” pisał wtedy o napięciach między poprzednim nuncjuszem apostolskim a irlandzkim episkopatem na tle łączenia małych diecezji.

Nieco być może nużący ciąg liczb i faktów daje jednak lepsze wyobrażenie o sytuacji niż sensacyjne nagłówki i porównania – skądinąd zrozumiałe i może nawet płynące z troski o los Kościoła na Zielonej Wyspie. To wszystko nie oznacza oczywiście, że kryzysu powołań kapłańskich tam nie ma. Jest, ogromny. I to od wielu lat.

Samotny neoprezbiter

Ksiądz Costello przyjmował święcenia w Knock, miejscu objawień z 1879 roku. To największe sanktuarium Irlandii, które rocznie odwiedza półtora miliona pielgrzymów z całego świata. – Kiedy siedziałem w bazylice w czasie Mszy, podczas której przyjąłem święcenia, miałem mocne poczucie wewnętrznego pokoju i przekonania, że wypełniam wolę Boga. Czułem się też – i nadal czuję – całkowicie niegodny zadań, które stoją przede mną. Ale wiem, że mam wsparcie tak wielu ludzi i księży – mówi „Gościowi” ks. Shane Costello.

Święcenia odbyły się 23 sierpnia w ogromnej bazylice Matki Bożej Królowej Irlandii. Ogromnej i… niemal pustej. Restrykcje pandemiczne w Kościele w Irlandii są znacznie ostrzejsze niż w Polsce. W uroczystości mogli wziąć udział tylko rodzice i rodzina neoprezbitera, kilkoro przyjaciół i sąsiadów, wychowawcy i klerycy z seminarium, kilkunastu księży oraz abp Michael Neary – metropolita Tuam.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama