107,6 FM

"Oscary" tylko dla filmów spełniających kryteria "mniejszościowe"

Właśnie ogłoszono nowe zasady tego, które obrazy będą mogły walczyć o "Oscara" w kategorii najlepszy film.

Od 2022 r. statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nie będzie mogła otrzymać żadna produkcja, która nie spełni co najmniej dwóch z czterech tzw. standardów antydyskryminacyjnych. Jakie to kryteria?

1. Standardy reprezentacji na ekranie:
- przynajmniej jeden z odtwórców głównych ról lub znaczącej roli drugoplanowej musi mieć inne rasowe pochodzenie
- przynajmniej 30% aktorów w drugoplanowych i epizodycznych rolach musi reprezentować co najmniej dwie spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące
- główny wątek fabularny musi być związany z co najmniej jedną spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.
Aby standard został uznany za zrealizowany należy spełnić przynajmniej jeden z trzech poniższych warunków.

2. Standardy dotyczące ekipy twórców:
- casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz: co najmniej dwa z powyższych działów powinny być kierowane przez osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.
- co najmniej jeden z powyższych działów powinien być kierowany przez osobę reprezentującą mniejszość rasową lub etniczną.
- co najmniej sześć osób niższego szczebla ekipy powinny reprezentować mniejszość rasową lub etniczną.
- co najmniej 30% całej ekipy filmowej powinny stanowić osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.
Należy spełnić co najmniej jeden z powyższych warunków.

3. Standardy obecności w branży:
- duże studia i dystrybutorzy muszą mieć stały program płatnych staży w różnych działach skierowane do osób z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, głuchonieme zaś małe studia i niezależni dystrybutorzy muszą mieć co najmniej dwie osoby na płatnych stażach reprezentujące którąś z powyższych grup.
- studia, dystrybutorzy, firmy finansujące produkcję filmów muszą oferować programy szkoleń i rozwoju umiejętności osobom reprezentującym te grupy: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.
Tutaj muszą być spełnione oba warunki jednocześnie.

4. Standardy komunikacji z widownią:
Studio lub firma producencka muszą mieć w zespołach zajmujących się reklamą, dystrybucją, PR-em co najmniej kilka osób na kierowniczych stanowiskach, które reprezentują poniższe grupy: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

Nowe wytyczne dotyczące kategorii najlepszy film to odpowiedź Akademii na zarzuty, że statuetki przyznawane są w przeważającej większości białym mężczyznom i mają być rodzajem tarczy antydyskryminacyjnej zastosowanej przez Akademię. To, że przy okazji zasadniczo premiują jedne grupy względem innych i de facto wprowadzają systemową dyskryminację, jakoś twórcom nowych zasad umknęło.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama