107,6 FM

Katowice. Modlitwa Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939"

W katowickiej katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. za ojczyznę oraz za ofiary wojny w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz za członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

"Rodzina Policyjna 1939" od lat upamiętnia pomordowanych funkcjonariuszy II Rzeczypospolitej. W tym roku obchodzi 30-lecie istnienia.

W homilii metropolita katowicki nawiązał do przeżywanej niedawno 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej i o agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Przypomniał o ofiarach wojny, zniszczonych miastach i zbrodniach wojennych. - Ofiarami, zwłaszcza zbrodni katyńskiej, stali się również funkcjonariusze policji. Byli wśród nich legioniści, powstańcy wielkopolscy i śląscy oraz ochotnicy zwycięskiej wojny bolszewicko-polskiej z 1920 r. - mówił.

Nawiązując do nauczania Kościoła, metropolita przekonywał, że pokój jest możliwy, a jego fundamentem, zgodnie z nauczaniem Franciszka, powinno być „dążenie do prawdziwego braterstwa opartego na wspólnym pochodzeniu od Boga, braterstwa realizowanego w dialogu i wzajemnym zaufaniu”.

Podkreślił też, że ważnym elementem w procesie wychowania do pokoju jest pamięć o ofiarach wojny. Podziękował członkom "Rodziny Policyjnej 1939", którzy pielęgnują tę pamięć. - Jako wolontariusze już od 30 lat pielęgnujecie pamięć o swych ojcach, którzy byli w służbie ziemskiej ojczyzny. Dopełniacie w ten sposób edukację historyczną młodego pokolenia, aby ceniło i naśladowało tych, dla których życiowym mottem były trzy fundamentalne wartości: Bóg, honor, ojczyzna - powiedział.

Katowice. Modlitwa Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939"   W uroczystościach wzięli udział także policjanci oraz przedstawiciele innych służb mundurowych. Ks. Tomasz Wojtal / Foto Gość

Abp Skworc zaznaczył, że także wspólnota Kościoła nieustannie modli się o pokój. - Słowo pokój wraca w tych latach i dniach z nową mocą. Powtarzane jest przez wielu na świecie. Wielu spośród nas dostrzega realne zagrożenie pokoju, wzmocnione geograficzną bliskością ognisk wojny i historyczną pamięcią związaną z datą 17 września 1939 r. Z bólem i bezradnością patrzymy na Bliski Wschód, gdzie mieszkańcy kilku krajów cierpią na brak fundamentalnego dobra, koniecznego do życia, jakim jest pokój. Trwa tam bezsensowna, wyniszczająca ludy, narody i państwa wojna - podkreślił.

Wskazał, że zagrożeniem pokoju jest broń. - W ostatnim czasie było głośno - za sprawą otrucia rosyjskiego opozycjonisty - o broni chemicznej. Istnieje konwencja o jej zakazie, przyjęta w 1993 r. przez prawie wszystkie państwa i obowiązuje od 1997 r. Zabrania rozwoju, produkcji, składowania i używania broni chemicznej, a także nakazuje jej zniszczenie - zaznaczył.

Na zakończenie Mszy św. metropolita katowicki odebrał dwa symboliczne odznaczenia: medal od Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" za dotychczasową owocną współpracę oraz medal 30-lecia powstania NSZZ Policjantów. Wyróżnienia te zostały przekazane także proboszczowi katowickiej katedry ks. dr. Łukaszowi Gawłowi.

Katowice. Modlitwa Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939"   Abp Skworc przyjmuje odznaczenie od Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" z okazji 30-lecia istnienia. Ks. Tomasz Wojtal / Foto Gość Katowice. Modlitwa Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939"   Przekazanie medalu 30-lecia NSZZ Policjantów. ks. Tomasz Wojtal / Foto Gość

Podczas Mszy św. modlono się także za zmarłego 5 września kard Mariana Jaworskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama