107,6 FM

Białoruś: Sprawdzają, czy abp Kondrusiewicz jest obywatelem państwa

Białoruskie MSW: "Uznanie paszportu Tadeusza Kondrusiewicza za nieważny nie oznacza, że (arcybiskup) został pozbawiony obywatelstwa".

Białoruskie MSW prowadzi działania mające na celu ustalenie, czy zwierzchnik białoruskich katolików abp Tadeusz Kondrusiewicz jest obywatelem Białorusi, ale nie był on pozbawiony obywatelstwa - poinformował przedstawiciel MSW portal TUT.by.

"Uznanie paszportu Tadeusza Kondrusiewicza za nieważny nie oznacza, że (arcybiskup) został pozbawiony obywatelstwa" - pisze we wtorek TUT.by, powołując się na Alaksieja Biahuna, szefa departamentu MSW ds. obywatelstwa i migracji.

"Nie był on pozbawiony obywatelstwa, ponieważ w takiej sprawie musi zapaść orzeczenie. Ministerstwo spraw wewnętrznych po prostu obecnie prowadzi działania sprawdzające, czy jest obywatelem Białorusi, i kontrolę przedstawionych przez niego dokumentów podczas naturalizacji" - oświadczył Biahun.

Według niego co roku przeprowadzane są "tysiące takich procedur wobec osób posiadających obywatelstwo Białorusi", zaś kontrola abp. Kondrusiewicza została rozpoczęta jeszcze przed jego wyjazdem z kraju.

Pod koniec sierpnia Kondrusiewicz przebywał w Polsce. 31 sierpnia nie został wpuszczony do kraju; powodu nie podano. W poniedziałek władze Kościoła katolickiego na Białorusi poinformowały, że w ubiegłym tygodniu Państwowy Komitet Graniczny wyjaśnił, że przyczyną było unieważnienie jego paszportu.

Biahun poinformował również, że MSW otrzymało pismo arcybiskupa, w którym domaga się on wyjaśnienia sytuacji. "Obecnie jest ono rozpatrywane. W najbliższym czasie wyczerpująco poinformujemy wnioskodawcę o wszystkich niuansach stosownej procedury" - powiedział przedstawiciel MSW.Tadeusz Kondrusiewicz jest obywatelem Białorusi. Zgodnie z przepisami nie można odmówić prawa wjazdu do kraju osobie, która posiada jego obywatelstwo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama