107,6 FM

Śląskie. Podziemny protest górników. W piątek manifestacja w Rudzie Śląskiej

W piątek w Rudzie Śląskiej odbędzie się manifestacja górników. Taka jest reakcja związków zawodowych na brak odpowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego na wezwanie do rozmów. - Ruda Śl. to miasto najbardziej zagrożone strukturalnym bezrobociem - mówią związkowcy.

W związku z napiętą sytuacją w górnictwie związkowcy debatowali dziś w Katowicach. Premier Mateusz Morawiecki nie odpowiedział na ich apel, by przyjechać na Górny Śląsk i usiąść do rozmów. Strona społeczna obawia się utraty miejsc pracy w górnictwie.

Dominik Kolorz, ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności zapowiedział, że strajku na razie nie ma, ale na piątek związkowcy zaplanowali manifestację. Ma się odbyć w Rudzie Śląskiej:

Premier nadal jest oczekiwany i mile widziany, ale związkowcy złagodzili stanowisko. Jeśli przyjedzie delegacja rządowa z upoważnieniami od premiera to też z nią siądą do rozmów, bo "szkoda ludzi". Ale przewodniczący Sierpnia 80 - Bogusław Ziętek za pośrednictwem mediów apelował:

Rozszerzy się podziemny protest górników w kopalniach Ruda i Wujek - ogłosił Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (MKPS). W tej chwili pod ziemią protestuje ok. 65 osób.

Przypomnijmy, że od kilku tygodni trwały rozmowy pomiędzy rządem a stroną społeczną - dotyczące transformacji energetycznej. Związkowcy uznali je jednak za bezowocne i zagrozili strajkiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama