107,6 FM

Katowice. Uroczystość poświęcenia i umieszczenia kamienia w nowo budowanym kościele pw. Świętego Antoniego w Starych Panewnikach

Macie misję do spełnienia – tu i teraz, w tej części Katowic, która tak szybko się zmienia i rozbudowuje - mówił abp Wiktor Skworc w kościele pw. Świętego Antoniego z Padwy w Starych Panewnikach. Metropolita katowicki podczas specjalnego nabożeństwa w murach nowo budowanego kościoła, poświęcił kamienie z Grobu Pana Jezusa z Jerozolimy, z Grobu św. Antoniego z Padwy i z Łąk Bratiańskich.

- Niech poświęcenie i wmurowanie kamieni z miejsc tak bardzo związanych z życiem naszego Zbawiciela, stanie się znakiem, że pragniecie budować swoje życie na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus - mówił w homilii metropolita katowicki. Przypomniał, że kościół, który tu powstaje, jest obrazem uczniów Jezusa, którzy są "żywymi kamieniami, tworzącymi duchową świątynię". - Jesteśmy żywymi kamieniami w wielkiej budowli Kościoła - wskazywał.

- Budować Kościół oznacza tworzyć wspólnotę miłości - mówił arcybiskup.  Przypominał zgromadzonym wiernym, że "wspólnota, którą łączy chrześcijańska miłość, jest wspólnotą czyniącą miłosierdzie". - Spełniać dzieła miłosierdzia to wewnętrzny imperatyw miłości  - zaznaczał.

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, pytał też zgromadzonych: Do czego posyła nas Pan? - Chrystus zmartwychwstały posyła nas, abyśmy w świecie pełnili dzieła miłości, które są skutkiem spełniania pierwszego i najważniejszego przykazania – przykazania miłości Boga i bliźniego - opowiadał abp Skworc.

Mówił też o tym, że "miłosierdzie chrześcijańskie jest naśladowaniem Boga, który w zmartwychwstaniu swego Syna najpełniej zatroszczył się o każdego człowieka." - Tak więc macie misję do spełnienia – tu i teraz, w tej części Katowic, która tak szybko się zmienia i rozbudowuje - dopowiadał.

Wskazywał, że tak, jak miłosierdzie Boga odmieniło bieg naszego życia, tak i chrześcijanin, który pełni dzieła miłosierdzia, również odmienia trud ludzkiego losu.  - Podejmując konkretne dzieła miłosierdzia, a są one zawsze językiem ewangelizacji, dźwigamy w ubogich materialnie i duchowo nadzieję, która daje pewność, że Bóg kocha każdego z nich; że o nich nie zapomniał; że się o nich upomina - podkreślał.

Arcybiskup wyjaśniał, że od wieków diakonia (służba) miłości w Kościele przynależy do ścisłych zadań wierzących w Chrystusa. - Głoszenie słowa, sprawowanie sakramentów i posługa miłości – to trzy filary, na których opiera się egzystencja i działanie wspólnoty wierzących - przypominał dodając, że tylko ta wspólnota parafialna, gdzie istnieje charytatywne działanie zasługuje w pełni na miano parafii katolickiej.

- Caritas chrześcijańska jest przede wszystkim odpowiedzią na to, co w konkretnej sytuacji stanowi bezpośrednią konieczność; a parafialne zespoły to (...) siły szybkiego reagowania wspólnoty Kościoła na aktualne potrzeby - mówił hierarcha podkreślając, że "głodni muszą być nasyceni, nadzy odziani, chorzy leczeni z nadzieją na uzdrowienie, więźniowie odwiedzani; życie poczęte ratowane; życie zużyte ochraniane."

Abp Skworc przekonywał, że ubodzy, chorzy, cierpiący potrzebują czegoś więcej niż technicznie poprawnej opieki. - Potrzebują człowieczeństwa. Potrzebują serdecznej uwagi. Bliskości i towarzyszenia - mówił przypominając, że przy budowie kościoła nie można zaniedbać budowania Kościoła Żywego.

Do zgromadzonych parafian mówił, by troszczyli się o własne życie duchowe, by byli zdolni do ukazywania miłosiernej miłości Boga. - Niech mury tego Kościoła będą dla was ziemią świętą – miejscem spotkania z Miłością Boga, który w Chrystusie do końca nas umiłował - dodał na koniec.

Abp Wiktor Skworc przewodniczył mszy św. w kościele pw. Świętego Antoniego z Padwy w Starych Panewnikach. Po liturgii wyruszyła procesja do nowo budowanego kościoła, gdzie zostało odprawione tradycyjne nabożeństwo Transitus w wigilię uroczystości św. Franciszka z Asyżu, upamiętniające śmierć Świętego. Metropolita katowicki podczas nabożeństwa poświęcił kamienie z Grobu Pana Jezusa z Jerozolimy, z Grobu św. Antoniego z Padwy i z Łąk Bratiańskich i umieścił je w murach nowo powstającej świątyni.

Katowice. Uroczystość poświęcenia i umieszczenia kamienia w nowo budowanym kościele pw. Świętego Antoniego w Starych Panewnikach   Nowo budowany kościół pw. Świętego Antoniego z Padwy w Starych Panewnikach FOTO/starepanewnikiofm.pl

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama