107,6 FM

Jaka jest historia druku w Polsce?

Początki druku w Polsce przypadają na XV wiek, kiedy to w dzisiejszych granicach kraju zaczęły funkcjonować pierwsze drukarnie. Początkowo jednak rozwijał się on wolniej niż w państwach Europy Zachodniej. Zmiana nastąpiła w XVI wieku – wówczas działalność introligatorska znacząco się upowszechniła.

Historia druku w Polsce w pigułce – co warto wiedzieć?

Światowa historia druku jest bardzo długa i rozpoczęła się na wiele wieków przed stworzeniem przez Jana Gutenberga pierwszej przemysłowej metody drukowania przy użyciu ruchomej czcionki. Jednak to właśnie wynalazek z 1450 roku doprowadził do upowszechnienia się druku w całej Europie, w tym również w Polsce. Entuzjaści historycznych ciekawostek bez trudu znajdą niejeden blog zawierający artykuły o technikach drukarskich lub esej opisujący dzieje druku na ziemiach polskich. Jego historia jest bardzo rozległa, dlatego na początek warto poznać kilka podstawowych faktów.

Pierwszą drukarnią otworzoną na obecnych terenach Polski była oficyna Kaspra Elyana, która rozpoczęła funkcjonowanie w 1473 roku we Wrocławiu. Do dziś zachowało się 11 druków wydanych w tym zakładzie. Kolejna drukarnia powstała w Krakowie w 1473 lub w 1474 roku, a pieczę nad nią sprawował Kasper Schwalbe. W terenie dzisiejszej stolicy województwa małopolskiego funkcjonowała też jedna z ciekawszych inicjatyw typograficznych, czyli drukarnia Szwajpolta Fiola. Działała ona w latach 1489–1491.

Kolejne drukarnie utworzono w Malborku (1492 rok) oraz w Gdańsku (1498 rok). Wszystkie z funkcjonujących w XV wieku oficyn skupiały się na wydawaniu druków liturgicznych przeznaczonych dla księży katolickich i protestanckich. Zakłady były jednak bardzo szybko likwidowane – każdy z nich znikał z introligatorskiej mapy po kilku latach.

Pewną zmianę przyniósł dopiero XVI wiek. O wiele więcej drukarni było otwieranych na stałe. Ich duże nagromadzenie można było wówczas zaobserwować w Krakowie. Pod koniec tamtego stulecia w Polsce funkcjonowało 16 zakładów, z czego aż 9 było zlokalizowanych właśnie w dzisiejszej stolicy Małopolski.

W dobie oświecenia pałeczkę pierwszeństwa pod względem działalności drukarskiej przejęła Warszawa. W tamtym okresie powstawało coraz więcej zakładów, co było odpowiedzią na rosnące potrzeby społeczeństwa związane z dostępem do druku.

Za ważny moment w historii polskiej sztuki drukarskiej uznaje się 1903 rok, kiedy to powstała pierwsza polska maszyna do pisania, która wpłynęła na funkcjonowanie zakładów. Z kolei pierwsza drukarka atramentowa została stworzona dopiero w 1984 roku, a po kilku latach dotarła również do Polski.

Jak prezentuje się współczesna branża drukarska?

Od lat 90. XX wieku drukarstwo w Polsce prężnie się rozwija, oferując coraz to nowe rozwiązania. Współcześnie kluczowe znaczenie ma jakość wydruku. Klienci drukarni mogą skorzystać z rozmaitych technik druku, takich jak np. druk offsetowy, cyfrowy lub 3D, co pozwala im na dostosowanie zamówienia do własnych potrzeb. Dzięki temu można zrealizować nawet najbardziej skomplikowane i nietypowe pomysły z zakresu projektów wydawniczych oraz reklamowych.

Artykuł zewnętrzny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama