107,6 FM

Region. Lęki, depresja, impulsywność czy agresja - pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na dzieci

Obniżony nastrój, zobojętnienie, impulsywność czy agresja. Dzieci i młodzież nie radzą sobie z izolacją - alarmują eksperci. Do tego dochodzą jeszcze złe nawyki żywieniowe, które pogłębiają się w czasie zamknięcia w domach.

Badania wykazują, że co trzecie dziecko jest smutniejsze i bardziej zestresowane niż przed lockdownem. We wrześniu uczniowie wrócili do szkół, ale teraz spotyka ich kolejna izolacja, a to nie wpływa na dobrze na ich samopoczucie - twierdzi Śląska Kurator Oświaty, Urszula Bauer:

Wielu uczniów nie będzie też potrafiło sobie poradzić z brakiem kontaktów rówieśniczych - podkreśla Katarzyna Jaworska z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach:

W czasie izolacji dzieci konsumują też więcej niezdrowego jedzenia, częściej oglądają telewizję, gorzej śpią i mniej się ruszają, a to prowadzi do otyłości - ostrzega Małgorzata Ledwoń, dietetyk:

Zmianę w zachowaniu swoich synów zauważyła pani Małgorzata, szczególnie wtedy, gdy trzeba było ograniczyć korzystanie z multimediów:

Jak radzą eksperci - wyznaczenie rytmu dnia, pór wstawania, nauki i jedzenia, organizacja czasu wolnego i ruchu na świeżym powietrzu, a także spokój w relacjach rodziców - to sposoby by pomóc dzieciom adaptować się do nowej sytuacji.  

 

 

 

 

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama