107,6 FM

Abp Skworc na Dzień Modlitw i Pomocy Kościołowi na Wschodzie

Abp Wiktor Skworc wydał komunikat na Dzień Modlitw i Pomocy Kościołowi na Wschodzie. W słowie skierowanym do diecezjan zachęca do solidarności z naszymi braćmi w wierze zza Wschodniej granicy. Podkreśla też, że Kościół katolicki na Wschodzie w zdecydowanej większości znajduje się w mniejszości. W niedzielę 6 grudnia po raz 21. Kościół w Polsce obchodzi Dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Metropolita katowicki przypomina, że wielu diecezjan rodzinnie bądź historycznie związana jest ze Wschodem. - Wszystkich łączy Chrystus, który gromadzi nas na świętej Wieczerzy oraz poczucie odpowiedzialności za Kościół, szczególnie za znajdujących się w potrzebie - pisze arcybiskup wskazując, że Kościół katolicki na Wschodzie w zdecydowanej większości znajduje się w mniejszości.

Hierarcha podkreśla, że tamtejsi wierni żyją nierzadko w skrajnym ubóstwie, ale potrafią cieszyć się małymi rzeczami i dziękują za każdy nawet najdrobniejszy gest pamięci i dar serca. Przypomina, że archidiecezja katowicka przez dziesiątki lat wspiera Kościół na Wschodzie materialnie, a od blisko 30-tu lat, także personalnie. Obecnie w Rosji, na Ukrainie, w Kazachstanie i w Mołdawii  posługuje dziesięciu księży archidiecezji katowickiej.

Abp Skworc wyraża wdzięczność wobec nich za świadectwo i gotowość ewangelizacji w skrajnych często warunkach. Przypomina, że księża archidiecezji katowickiej budują kościoły, troszczą się o duchowy rozwój i polepszenie warunków życia swoich wiernych. Podejmują inicjatywy duszpasterskie, ale także dzieła charytatywne. - W tych właśnie dziełach – ukierunkowanych na dzieci, młodzież, rodziny i seniorów – pracują osoby życia konsekrowanego, siostry zakonne związane z naszą archidiecezją - wskazuje.

Zachęca do współodpowiedzialności za Kościół na Wschodzie. Przypomina o  tym, jak Kościół w Polsce doświadczał pomocy z Zachodu. Były to dary z zagranicy. - Dzisiaj dla naszych sióstr i braci z krajów byłego Związku Radzieckiego to my jesteśmy „Zachodem” i możemy w duchu wdzięczności uczynić coś dobrego, wspierając ich tym, co posiadamy - apeluje jednoczesnie podkreślając, że takie działanie to nic nadzwyczajnego, to  "nasza powinność, obowiązek każdego Kościoła lokalnego."

Metropolita katowicki zachęca do wsparcia materialnego i modlitwy za katolików na Wschodzie, ich pasterzy, kapłanów i siostry zakonne. - W trudnym dla nas wszystkich czasie nie zamykajmy naszych serc, ale w duchu adwentowego wyrzeczenia dzielmy się tym, co mamy, aby jeszcze lepiej przygotować się na przyjęcie Tego, który jest Darem dla nas wszystkich - wzywa arcybiskup.

W niedzielę 6 grudnia po raz 21. Kościół w Polsce obchodzi Dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama