107,6 FM

Katowice. Abp Wiktor Skworc modlił się za chore dzieci, leczone w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka

Niewątpliwie trwający kryzys jest testem, sprawdzianem naszej wiary - mówił abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki odprawił mszę św. w katowickiej katedrze w intencji chorych dzieci, leczonych aktualnie w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Arcybiskup we wspomnienie św. Mikołaja zwykle odwiedzał małych pacjentów.

W homilii metropolita katowicki przypomniał, że w Adwencie "wyrazem czuwania jest modlitwa". Do niej mobilizuje nas dziś św. Mikołaj. W tym dniu arcybiskup zaprosił szczególne do modlitwy w intencji chorych dzieci. - Chcemy „pamiętać o wszystkich dzieciach i młodzieży przebywających na oddziałach onkologii, hematologii i chemioterapii oraz o pacjentach dziecięcej kardiochirurgii i o dzieciach chorujących na COVID-19 - wskazywał wzywając św. Mikołaja do wstawiennictwa i pomocy w tych intencjach.

Nawiązał też do fragmentu Ewangelii mówiącym o Janie Chrzcicielu przebywającym na pustyni Judzkiej i wzywającym do nawrócenia. - Jan Chrzciciel odniósł niebywały sukces: „ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy”. A przy tej okazji otrzymywali również ważną informację: za mną idzie mocniejszy, który was, ochrzczonych wodą będzie chrzcił Duchem Świętym! - podkreślał abp Skworc.

Przypomniał, że my jesteśmy ochrzczeni wodą i Duchem Świętym – przez „mocniejszego” – przez Jezusa Chrystusa. Od dnia Jego przyjścia rozpoczął się dla ludzkości czas ostateczny, zmierzający do końca świata i ostatecznego sądu.

Hierarcha nawiązał też do II czytania z Listu św. Piotra, gdzie znajdujemy mało optymistyczną wizję końca świata. Przytoczył tu sytuację pandemii.

- Ile naszych planów i zamierzeń legło w gruzach, stąd uprawione jest pytanie o sens i bezsens tego doświadczenia. Niewątpliwie trwający kryzys jest testem, sprawdzianem naszej wiary. Jest okazją do przemyślenia siebie i swojej więzi z Bogiem - wzywał. Odpowiedni do tego jest czas Adwentu.

Zaznaczał - argumentując za św. Piotrem - że Bóg jest cierpliwy w stosunku do nas, daje nam szansę, nie chce zgubić, a chce doprowadzić do nawrócenia, aby nas wprowadzić do nowego nieba i nowej ziemi, w których zamieszka sprawiedliwość. - Tam spełni się jedno z nieziszczalnych na ziemi marzeń człowieka – współzamieszkiwanie ze sprawiedliwością! - mówił.

Przypomniał, że dziś w Kościele obchodzimy Dzień Modlitw i Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Zachęcał do duchowej i materialnej pomocy temu dziełu.

Metropolita katowicki od kilku lat w dzień św. Mikołaja modlił się w kaplicy Aniołów Stróżów z młodymi pacjentami, ich rodzicami i personelem w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II w Katowicach. Odwiedzał też chore dzieci i młodzież na kilku oddziałach tego Centrum.

Ze względu na obowiązujące zarządzenia sanitarne tegoroczna modlitwa za młodych pacjentów przybierała inną formę. W niedzielę 6 grudnia o godz. 10.30 w intencji chorych dzieci, leczonych aktualnie w Górnośląskim Centrum, abp Skworc odprawił Mszę świętą "mikołajkową" w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

 

 

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama