107,6 FM

Archidiecezja. 63. rocznica święceń kapłańskich Arcybiskupa Seniora

Abp Damian Zimoń przyjął święcenia prezbiteratu 21 grudnia 1957 roku w kaplicy Niższego Seminarium Duchownego (Gimnazjum św. Jacka) w Katowicach. Udzielił mu ich biskup pomocniczy Juliusz Bieniek.

Z okazji kolejnej rocznicy dołączamy się do życzeń wyrażonych w homilii wygłoszonej 21 grudnia 2017 r. przez obecnego metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca podczas Mszy św. z okazji jubileuszu 60. lat święceń prezbiteratu swojego poprzednika.

- Bóg jeden wie, ile przez twoje kapłańskie serce przeszło ludzkich istnień, losów i powołań, przez towarzyszenie i duchową bliskość wobec powierzonych Twojej pasterskiej trosce i miłości. Ze wszystkimi dzieliłeś się wiarą, którą wyraża bezdyskusyjny zapis na prymicyjnym obrazku: «Wiem, komu zawierzyłem»” – zauważył w homilii abp Wiktor Skworc. Zaznaczył, że “dziś dziękujemy Panu żniwa za każdy kłos pełen ziarna świętości, który wyrósł dzięki ewangelicznemu stylowi posługi księdza, biskupa, arcybiskupa i seniora Damiana”.

Kaznodzieja zapewnił również, że „misja i posłannictwo kapłana, biskupa nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę” i przypomniał, że “ani prawo Mojżesza, ani posłannictwo Chrystusa nie znają takiej instytucji”. Zdaniem abp. Skworca, “przesuwa się jedynie punkt ciężkości posługi kapłańskiej z czynnego działania na posługę modlitwy, ofiary i cierpienia, które są nieodłącznie związane ze starszym wiekiem”.

Hierarcha podziękował również arcybiskupowi Zimoniowi za kapłańską posługę. - Razem z Tobą dziękujemy Bogu! Wspólnie śpiewamy gromkie Te Deum laudamus! (...) W imieniu wszystkich tu zebranych mówię Tobie, Dostojny Jubilacie: serdeczne dziękuję i Bóg zapłać za «pracę i znośny trud», za świadectwo, wytrwałość i wierność do końca Temu, któremu zawierzyłeś – zakończył homilię abp Skworc.

Abp senior Damian Zimoń urodził się 25 października 1934 r. w Niedobczycach. 21 grudnia 1957 r. przyjął święcenia prezbiteratu. Pracował jako wikariusz w parafiach św. Marii Magdaleny w Tychach, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Był wicerektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, a następnie proboszczem w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. 3 czerwca 1985 r. Jan Paweł II mianował go biskupem katowickim; sakrę przyjął 29 tegoż miesiąca w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. 25 marca 1992 r., w związku z reorganizacją podziału administracyjnego Kościoła w Polsce, został pierwszym arcybiskupem metropolitą katowickim. 29 października 2011 r. Benedykt XVI przyjął jego rezygnacją z obowiązków arcybiskupa katowickiego, wynikającą z osiągnięcia wieku emerytalnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama