107,6 FM

Niedziela Słowa Bożego. Nowa propozycja: Koronka Biblijna

To bardzo prosty sposób modlitwy. Polega na powtarzaniu Słowa, wsłuchiwaniu i wczuwaniu się w nie, aby przemierzyło drogę z naszego umysłu do naszego serca i aby tam się zakorzeniło - wyjaśniają członkowie wspólnoty On Jest Ruchu Światło-Życie.

Koronka Biblijna to jedna z propozycji, którą otrzymali uczestnicy Mszy św. w parafii pw. NMP Matki Bolesnej przy ul. Tatarakowej we Wrocławiu w Niedzielę Słowa Bożego. Każdy mógł zabrać ze sobą zakładki z krótką instrukcją i propozycją konkretnej koronki.

W swojej formie nawiązuje ona do modlitwy różańcowej. Korzystając z różańcowych paciorków można powtarzać biblijne wersety dotyczące konkretnego tematu – w miejsce „Ojcze nasz” dłuższe, w miejsce „Zdrowaś Maryjo” krótsze.

– W rzeczywistości jest to sięgnięcie do starożytnej tradycji – wyjaśnia Jerzy Prokopiuk ze wspólnoty On Jest Ruchu Światło-Życie. – Ojcowie pustyni, mnisi praktykowali powtarzanie fraz biblijnych. Kiedy na przykład jestem przygnębiony, mogę wypowiadać teksty, które są antidotum na smutek. Słowo Boże, jak czytamy w Liście do Hebrajczyków, jest żywe, skuteczne, przenika człowieka do głębi (Hbr 4,12).

Nawiązuje do słów Ewagriusza z Pontu, który uczył, że do głowy i serca człowieka próbuje się przedostać wiele rozmaitych myśli, także „zatrutych”. Mogą one „zawirusować” nasze wnętrze. Lekarstwem jest Słowo Boga. Przyjęte przez człowieka sprawia, że zaczynam myśleć jak Bóg, poznawać Jego zamysły i postępować w codzienności swojego życia zgodnie z Bożym planem.

Można skorzystać z opracowanych już Koronek Biblijnych – dotyczących na przykład radości, pokoju, uzdrowienia, walki duchowej. Można także tworzyć własne koronki.

Konkretne propozycje, a także świadectwa osób modlących się w ten sposób dostępne są na stronie: onjest.pl/slowo/koronki-biblijne/

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama