107,6 FM

"Pochopna decyzja o stwierdzeniu nieważności małżeństwa może mieć katastrofalne skutki"

Papież Franciszek w przemówieniu do Roty Rzymskiej zaapelował do sędziów, by brali pod uwagę konsekwencje stwierdzenia nieważności małżeństwa, zwłaszcza dla dzieci. Nazwał je "niewinnymi ofiarami" rozpadu małżeństw i rozwodów.

Papież wygłosił przemówienie w związku z inauguracją roku sądowego w Rocie Rzymskiej, czyli trybunale Kurii Rzymskiej, ustanowionym dla przyjmowania apelacji. Jest to najwyższy sąd apelacyjny wobec wyroków biskupich.

Franciszek podkreślił, że w obliczu stwierdzenia nieważności małżeństwa "konieczne jest wzięcie pod uwagę znaczącej kwestii, co będzie z dziećmi i ze stroną, która nie akceptuje tego orzeczenia?". "Do tej pory wszystko wydawało się oczywiste, ale nie jest"- zaznaczył.

Przeczytaj też:

Należy zawsze pamiętać, wskazał, że "rodzina jest podstawą społeczeństwa i jest wciąż strukturą najbardziej odpowiednią do tego, by zapewnić osobom integralne dobro konieczne dla ich stałego rozwoju".

Papież powiedział : "Nowy związek sakramentalny, następujący po stwierdzeniu nieważności małżeństwa, będzie na pewno źródłem pokoju dla małżonka, który o nie wniósł".

Zapytał: "Jak wytłumaczyć dzieciom na przykład to, że ich mama, porzucona przez ich ojca i często niezamierzająca zawrzeć następnego związku małżeńskiego, otrzymuje z nimi niedzielną Eucharystię, podczas gdy ojciec, który żyje w związku lub oczekuje na stwierdzenie nieważności małżeństwa, nie może uczestniczyć w komunii".

Franciszek zauważył, że podczas synodu biskupów na temat rodziny stawiano te pytania ze świadomością, że "trudne, a niekiedy niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi".

Jak zaznaczył, "niepokoje ojców synodalnych i macierzyńska troska Kościoła wobec tylu cierpień znalazły przydatne narzędzie w adhortacji apostolskiej +Amoris laetitia+. W tym dokumencie zawarte są jasne wskazówki po to, by nikt, zwłaszcza mali i cierpiący, nie został pozostawiony sam albo był traktowany jako narzędzie szantażu między podzielonymi rodzicami".

Papież przypomniał, że 19 marca rozpocznie się Rok Rodziny Amoris laetitia.

Pisaliśmy o tym: Papież ogłosił rok Rodziny - Amoris laetitia

Do sędziów Roty Rzymskiej zaapelował o to, aby wydając wyroki, pamiętali o tym, że "integralne dobro osób wymaga tego, by nie pozostawać biernym wobec katastrofalnych skutków, jakie może przynieść decyzja o stwierdzeniu nieważności małżeństwa".

Podkreślił, że Trybunał Roty, podobnie jak inne w Kościele, proszony jest o to, aby procedury w sprawie stwierdzenia nieważności małżeństwa były "bardziej dostępne i sprawniejsze oraz możliwie całkowicie bezpłatne".

Według Franciszka niezbędna jest troska o dzieci jako "niewinne ofiary rozpadu, rozwodu czy nowych związków cywilnych".

"Często myśli się o orzeczeniu nieważności małżeństwa jako o zimnym akcie zwykłej decyzji prawnej. Ale tak nie jest i tak nie może być" - oświadczył.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama