107,6 FM

Ks. Grzegorz Strzelczyk: Na pedofilię Kościół reaguje poprawnie, ale cieniem kładzie się przeszłość

– Na pedofilię Kościół reaguje dziś poprawnie, ale wiarygodność osłabiają wydarzenia z przeszłości – mówi Radiu eM ks. dr Grzegorz Strzelczyk, członek zarządu Fundacji Św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Dziś (19.02) przypada dzień modlitwy oraz postu w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego i ich rodzin.

– Reakcje dzisiejsze są reakcjami już raczej poprawnymi, sprawnymi, szybkimi i rzetelnymi. W większości diecezji ten mechanizm już działa. A w naszej (archidiecezji katowickiej) jest to robione bardzo rzetelnie – mówił o wyjaśnianiu nadużyć seksualnych ks. dr Grzegorz Strzelczyk w audycji „Tym żyje Kościół” na antenie Radia eM, zapowiadając dzień modlitwy i postu w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego. Zgodnie z wolą papieża Franciszka taki dzień jest w Kościele przeżywany w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

– Rzeczy, które są z przeszłości nierozliczone, ciągle będą rzucać cień na szczerość i uczciwość działań – wyjaśnił ks. Strzelczyk odpowiadając na pytanie o niedostrzeganie przez młodzież wysiłków Kościoła w Polsce na rzecz oczyszczenia z nadużyć i zaniedbań.

Gość Radia eM dodał, że dlatego została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja św. Józefa. Wraz z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, którym jest Prymas Polski abp Wojciech Polak, fundacja uruchomiła stronę „Zgłoś krzywdę” – zgloskrzywde.pl, gdzie dostępne są informacje jak postępować w przypadku styczności z faktem wykorzystania seksualnego, gdzie się zwrócić po pomoc itd.

O teraźniejszości i wyjaśnianiu przeszłości porozmawiamy w najbliższej audycji "Tym żyje Kościół" z Prymasem Polski, abp. Wojciechem Polakiem, Delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Emisja w niedzielę (21.02) po godz. 8.00.

Ks. Grzegorz Strzelczyk o działaniach Fundacji Św. Józefa:

O wizerunku Kościoła i rozliczaniu przeszłości:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama