107,6 FM

Pogrzeb w Gliwicach i Dziergowicach

Kuria Diecezjalna przekazała do wiadomości komunikat wikariusza generalnego bp. Andrzeja Iwaneckiego, dotyczący organizacji uroczystości pogrzebowych bp. Gerarda Kusza.

Publikujemy pełną treść dokumentu:

"Kuria Diecezjalna w Gliwicach ze smutkiem zawiadamia, że dnia 15 marca 2021 roku odszedł do wieczności śp. Biskup Gerard Kusz, emerytowany biskup pomocniczy gliwicki. Uroczystości pogrzebowe śp. Biskupa Gerarda ze względu na obowiązujące obecnie przepisy sanitarne sprawowane będą w ograniczonym wymiarze.

Program uroczystości:

  • Piątek 19 marca 2021 roku, godz. 19.00 Msza Święta żałobna (eksporta) w kościele katedralnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, przewodniczy bp Jan Wieczorek; do koncelebry zaproszeni są Księża Dziekani;
  • Piątek 19 marca 2021 roku, po wieczornej Mszy Świętej czuwanie przy zmarłym do godz. 22.00; o godz. 21.00 Nieszpory za zmarłych, przewodniczy bp Andrzej Iwanecki; możliwość modlitwy dla wszystkich chętnych kapłanów;
  • Sobota 20 marca 2021 roku, godz. 8.00 Msza Święta żałobna w kościele katedralnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, przewodniczy bp Andrzej Iwanecki; możliwość koncelebry dla wszystkich chętnych kapłanów;
  • Sobota 20 marca 2021 roku, godz. 9.30 modlitwa różańcowa w intencji śp. Biskupa Gerarda Kusza;
  • Sobota 20 marca 2021 roku, od godz. 10.00 czas na przemówienia przedstawicieli instytucji i wspólnot świeckich;
  • Sobota 20 marca 2021 roku, godz. 11.00 Msza Święta pogrzebowa w kościele katedralnym pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, homilię wygłosi Biskup Gliwicki Jan Kopiec; do koncelebry zaproszeni są członkowie Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów.

Po liturgicznym obrzędzie ostatniego pożegnania trumna przewieziona zostanie do kościoła pw. Św. Anny w Dziergowicach.

  • Sobota 20 marca 2021 roku, godz. 16.30 Msza Święta pogrzebowa w kościele pw. Św. Anny w Dziergowicach (47-244 Dziergowice, ul. Kościelna 15), przewodniczy Biskup Gliwicki Jan Kopiec; po Mszy Świętej złożenie do grobu na cmentarzu parafialnym.

1. Podczas uroczystości nie przewiduje się udziału pocztów sztandarowych.

2. Czcigodnym Księżom, którzy chcą uczestniczyć w liturgicznym pożegnaniu śp. Biskupa Gerarda, przypomina się o obowiązku zachowania przepisów sanitarnych.

3. Z uwagi na obowiązujące ograniczenia sanitarne, aby umożliwić wiernym naszej diecezji modlitwę w duchowej łączności, zwracam się do wszystkich Kapłanów z prośbą o odprawienie Mszy Świętej w intencji śp. Biskupa Gerarda we wszystkich kościołach parafialnych.

4. Bezpośrednia transmisja internetowa uroczystości z kościoła katedralnego dostępna będzie na kanale »Katedra Gliwicka« w serwisie YouTube TUTAJ.

5. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w kościele katedralnym istnieje możliwość uczestnictwa w transmisji Mszy Świętej w sobotę o godz. 11.00 w Centrum Edukacyjnym Jana Pawła II w Gliwicach, w której uczestniczyć może maksymalnie 100 osób.

6. Podczas uroczystości pogrzebowych zdjęcia wykonywane będą przez akredytowanego fotografa.

Polecajmy śp. Biskupa Gerarda Kusza Bożemu Miłosierdziu w naszych modlitwach.

                                                                            † Andrzej Iwanecki

                                                                             Wikariusz Generalny

Gliwice, 16 marca 2021 roku".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama