107,6 FM

Archidiecezja katowicka. Pierwsze Komunie święte w małych grupach i w reżimie sanitarnym

Drugi rok z rzędu uroczystości pierwszokomunijne w archidiecezji katowickiej będą musiały odbywać się w reżimie sanitarnym. Zgodnie z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach tegoroczne uroczystości komunijne będą przebiegać podobnie, jak rok temu.

Wczesne i Pierwsze Komunie święte w archidiecezji katowickiej w tym roku – podobnie jak w poprzednim – ze względu na pandemię będą odbywać się w małych grupach - napisał w nowym zarządzeniu abp Wiktor Skworc. Dokument trafił już do wszystkich proboszczów, tak by poszczególne parafie mogły przygotować się do tych uroczystości – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej:

Kuria przypomina, że nadal obowiązują wytyczne, które metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wydał 4 maja 2020 r. Czytamy w nich, że ze względu na niemożliwość określenia czasu zakończenia pandemii, zaleca się proboszczom zorganizowanie uroczystości wczesnej i pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne. Metropolita katowicki podkreślił wtedy, że odkładanie i planowanie uroczystości komunijnej dla części lub całej grupy dzieci na bliżej nieokreśloną przyszłość nie będzie służyło duchowemu dobru dzieci. „Tym niemniej ostateczną decyzję niech podejmują w tej sprawie rodzice, zawsze w porozumieniu z proboszczem” - stwierdził.

Także bezpośrednie przygotowanie do uroczystości komunijnej powinno mieć również charakter indywidualny (rodzinny – zdalny, bez mnożenia spotkań). „Pierwszej Komunii świętej udzielamy podczas Mszy św. w niedzielę i dni powszednie; także podczas Mszy św. dodatkowych, na które tym samym wydaję zgodę. Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje” - napisał abp Skworc w wytycznych adresowanych do proboszczów archidiecezji.

Kuria przypomniała również, że aktualnie obowiązujące zasady sanitarne należy uwzględnić przy okazji przeprowadzanych „zasadniczo w kościele” spotkań modlitewno-formacyjnych dla dzieci i rodziców, a także podczas spowiedzi świętej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama