107,6 FM

Góra Świętej Anny: Obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego

Obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod sąsiadującym z sanktuarium pomnikiem św. Jana Pawła II.

Uroczystości obchodów setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego rozpoczęła msza święta w bazylice na Górze św. Anny. Kancelaria Prezydenta poinformowała na Twitterze, że Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II, upamiętniającym jego wizytę w tym miejscu podczas pielgrzymki do Polski w 1983 r., gdy na błonia pod sanktuarium przybyło około miliona wiernych.

Przeczytaj też:

W związku z pandemią centralne obchody rocznicowe odbywają się w niewielkim gronie osób. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik Czynu Powstańczego, gdzie zaplanowano wystąpienie Prezydenta RP i przekazanie pierwszej ze stu tablic okolicznościowych związanych z historią powstań śląskich.

Przeczytaj także: Śląski rok

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Największą i najbardziej krwawą bitwą powstania były walki w okolicy Góry św. Anny. Pod naciskiem żołnierzy niemieckich, m.in. z bawarskiego Freikorpsu, Górę św. Anny zajęli Niemcy. Jednak ostateczny wynik powstania historycy uznają za sukces Polski, bo przyłączono do niej przemysłową część Górnego Śląska z większością kopalni i zakładów przemysłowych.

Zobacz specjalny dodatek na 100. rocznicę Powstań Śląskich: "Czas odwagi"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama