107,6 FM

Śląskie. 3120 mieszkańców regionu skorzystało z akcji "Zaszczep się w majówkę”

3120 mieszkańców zaszczepiło się w miniony weekend w mobilnym punkcie uruchomionym w Parku Śląskim w Chorzowie w ramach akcji "Zaszczep się w majówkę". Pozostało 380 dawek szczepionki, które zostaną wykorzystane w punkcie szczepień powszechnych w Katowicach.

W sobotę [01.05.2021], w pierwszym dniu akcji, w kolejce do punktu szczepień w Chorzowie ustawiły się tłumy chętnych, pierwsi byli tam już o piątej rano. Kolejka ciągnęła się na kilka kilometrów. Jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson otrzymało tego dnia 1005 osób. Chętni, którzy nie zdołali się zaszczepić, byli zapraszani na 2 i 3 maja lub zachęcani do normalnej rejestracji, np. za pośrednictwem infolinii. W niedzielę z możliwości zaszczepienia skorzystało 895 osób.

W ostatnim dniu akcji [ wczoraj 03.05.2021] również nie zabrakło chętnych, i – jak przekazał Śląski Urząd Wojewódzki - już od godziny 4 rano do mobilnego punkt szczepień ustawiała się kolejka. Przed 8 czekało w niej blisko 400 osób.

- Można było zaobserwować, że mieszkańcy świetnie przygotowali się na dzisiaj: mieli termosy z ciepłym napojem, składane krzesełka, przezornie byli bardzo ciepło ubrani, niektórzy opatuleni byli kocem - przekazała wieczorem PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W poniedziałek [03.05.2021] organizatorzy zdecydowali o przedłużeniu akcji - ostatni zaszczepiony wyszedł z chorzowskiego punktu około godz. 20.00. Łącznie tego dnia wykorzystano 1220 dawek szczepionki Johnson & Johnson.

- Cieszę się, że aż tylu mieszkańców naszego województwa, mimo niesprzyjającej pogody, skorzystało z tej ogólnopolskiej akcji. Na niej nie poprzestaniemy - ten mobilny punkt wykorzystamy w kolejnych podobnych przedsięwzięciach. Chcemy odwiedzać tzw. białe plamy na mapie szczepień, czyli te powiaty, w których trzeba przyspieszyć ze szczepieniami - zaznaczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Początkowo chorzowski punkt miał do dyspozycji 2,5 tys. dawek szczepionki, ze względu na ogromne zainteresowanie w pierwszym dniu zdecydowano o zwiększeniu puli o kolejny tysiąc, które dostarczono do mobilnego punktu w niedzielę rano. Po trzydniowej akcji ostatecznie pozostało 380 dawek, które zostaną przekazane na iniekcje w punkcie szczepień powszechnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

W organizacji szczepień w punkcie w Chorzowie uczestniczyło około 50 osób: kadra medyczna szpitala MSWiA w Katowicach, żołnierze 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, ratownicy górniczy, policjanci oraz pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wspomagani przez NFZ.

 

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama