107,6 FM

W 80. rocznicę męczeńskiej śmierci kleryka Alfonsa Mańki OMI

W Lisowicach odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Literackiego pod hasłem "Będę wierny Bogu aż do śmierci".

Konkurs został ogłoszony w styczniu. Prawie 70 prac nadesłało ponad 50 osób, także spoza diecezji gliwickiej.

– Jako główne kryterium oceny przyjęliśmy klucz: ile w tych pracach jest kleryka Alfonsa i wartości, którymi żył – mówi ks. Rafał Wyleżoł, przewodniczący jury.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach – poezji i prozy (opowiadanie lub esej) oraz w dwóch grupach wiekowych: młodzież od kl. VII szkoły podstawowej do lat 18 i dorośli.

Pierwszą nagrodę otrzymali: w dziale poezja, kategoria młodzież – Dominika Sobel, lat 13, z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Jana Pawła II w Boruszowicach; w dziale poezja, dorośli – Eleonora Błyszcz z Lisowic; w dziale proza, młodzież – Adam Goniwiecha ze Strzebinia, lat 17, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu; w dziale proza, dorośli – Krystian Piontek z Lisowic. Prace spoza diecezji oceniane były oddzielnie. Pełna lista laureatów znajduje się TUTAJ.

Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w Lokalnym Centrum Społeczno-Kulturalnym w Lisowicach. Podczas gali prezentację kleryka Mańki przedstawił o. Lucjan Osiecki OMI, wicepostulator w przygotowywanym procesie beatyfikacyjnym. Nagrodami były karty podarunkowe do sklepu sportowego i cenne pozycje książkowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i wydane prace konkursowe. Mieli także okazję zwiedzić parafialny ogród św. Jana Nepomucena, patrona parafii w Lisowicach.  

W 80. rocznicę męczeńskiej śmierci kleryka Alfonsa Mańki OMI   Gala konkursu odbyła się w Lokalnym Centrum Społeczno-Kulturalnym w Lisowicach. Archiwum parafii w Lisowicach

Konkurs wspólnie zorganizowali Wydawnictwo św. Macieja Apostoła z Lublińca i parafia w Lisowicach, skąd pochodził kleryk Alfons Mańka ze zgromadzenia oblatów, męczennik II wojny światowej. Uwięziony przebywał w kolejnych obozach koncentracyjnych i ostatecznie w Mauthausen-Gusen po ciężkich pracach w kamieniołomie zmarł z wycieńczenia 22 stycznia 1941 roku.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama