107,6 FM

Abp Skworc do stypendystów: Macie misję wobec waszych rówieśników

- Macie misję wobec waszych rówieśników – powiedział metropolita katowicki stypendystom Funduszu stypendialnego im. bł. Ks. Emila Szramka. W katedrze Chrystusa Króla przewodniczył Mszy w ich intencji.

W homilii abp Skworc przypomniał młodym, że bł. Ks. Emil Szramek, który patronuje Funduszowi stypendialnemu archidiecezji katowickiej, był znany jako mecenas kultury, popierający rozwój szkolnictwa. Zaznaczył, że Fundusz, który wspiera młodych i zdolnych, zasilany jest m.in. przez młodzież, która przy okazji sakramentu bierzmowania składa dobrowolne ofiary. - W taki sposób wyraża się pokoleniowa solidarność – młodzi pomagają młodym - podkreślił arcybiskup.

Nawiązując do Ewangelii, prezentującej przypowieść o Królestwie Bożym, jego naturze i rozwoju, zauważył, że młodzi ludzie mają w Kościele wszelkie prawa, ale i obowiązki. - Pierwszą naszą powinnością jest pozwolić się ewangelizować (rodzice; katecheci) to znaczy przyjmować naukę Chrystusa – powiedział.

Przypomniał myśl św. Jana Pawła II, który zauważył, że to właśnie młodzi najlepiej ewangelizują młodych. – Zapraszam was do głoszenia Królestwa Bożego na tym kontynencie, którym jest Internet i media społecznościowe. Pamiętajcie – wszędzie zostawiacie ślad; niech to właśnie będzie ślad pokoju, sprawiedliwości i radości oraz wszystkich innych wartości, które się z nimi łączą – zaapelował.

Zauważył również, że młodzi mają zadanie do wykonania i to nie tylko w perspektywie wakacji i nowego roku szkolnego, ale całego życia. - Macie szczególną misję wobec waszych rówieśników w szkole i poza nią. Bądźcie heroldami Jego bliskości i Królestwa – podsumował.

Fundusz Stypendialny Archidiecezji Katowickiej im. bł. ks. Emila Szramka został powołany w 2003 roku przez ówczesnego metropolitę katowickiego abp. Damiana Zimonia. Kontynuował on i rozszerzał wcześniejszą inicjatywę redakcji tygodnika "Gość Niedzielny”. Statut Funduszu Stypendialnego został podpisany 13 stycznia 2003 roku w 61. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Emila Szramka w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Aktualnie Fundusz Stypendialny funkcjonuje w ramach katolickiej fundacji „Młodzi dla Młodych”.

- W tym roku wnioski składał 85 osób. Kapituła przyznała stypendia na kolejny rok szkolny 2021/2022 84 osobom z 41 parafii naszej archidiecezji. 44 osób kontynuuje udział w programie stypendialnym, zaś 40 osób to nowi stypendyści. – powiedział ks. Robert Kaczmarek, przewodniczący Kapituły Funduszu.

Kwota przeznaczona na stypendia to prawie 250 000 zł. rocznie. Środki pochodzą w głównej mierze z kolekt zbieranych podczas Mszy Świętych z udzielaniem sakramentu bierzmowania.

Stypendyści regularnie przeżywają spotkania formacyjne w trzech rejonach archidiecezji: Bieruń, Jastrzębie, Katowice oraz wakacyjne rekolekcje. Angażują się również jako wolontariusze w wydarzeniach diecezjalnych, tj. gra miejska „Św. Jan Paweł II naszym Przewodnikiem” czy małżeńskie jubileusze.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama