107,6 FM

Maryjny dom nad Liwcem. Konsekracja kościoła w Loretto

30 lipca bp Romulad Kamiński konsekruje kościół w Loretto koło Wyszkowa. Jego historia zaczęła się prawie sto lat temu.

Miejsce ciche, ukryte w leśnej gęstwinie, duchowo nawiązujące do włoskiego sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej w Loreto. Gdzie - jak w Nazarecie - sprawy święte i zwyczajne tak naturalnie się przenikają.

"Loretto jest darem Boga, a każdym darem trzeba się dzielić z bliźnimi"  - mówił jego założyciel bł. ks. Ignacy Kłopotowski, którego doczesne szczątki spoczywają w tamtejszej kaplicy. I wartość tego daru coraz bardziej doceniają przybywający do niego coraz tłumniej pielgrzymi, uczestnicy rekolekcji i ci, którzy szukają ciszy, kontemplacji i oderwania od codzienności.

W Loretto bywał bł. ks. Jerzy Popiełuszko, odwiedzał je sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. W pięknie jego przyrody natchnienia szukał ks. Jan Twardowski.

Od czasów bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, loretański zakątek mocno się rozrósł. Na jego terenie są m.in. domy rekolekcyjne, pielgrzyma i gościnny (z placem zabaw i boiskiem), klasztor i nowicjat sióstr loretanek, dom pomocy społecznej, biblioteka, księgarnia, liczne kapliczki, figury, ścieżki różańcowe i drogi krzyżowe.

- Mamy jeszcze sporo planów m.in. urządzenie muzeum naszego założyciela i rozbudowę domu rekolekcyjnego, ponieważ coraz więcej osób odkrywa Loretto jako wspaniałe miejsce rekolekcyjne - dodaje s. Joanna Kucharek, CSL, kustosz sanktuarium.

Świątynia jest inspirowana architekturą kościołów włoskich: św. Franciszka i św. Klary w Asyżu, a także klasztoru benedyktynów na Monte Cassino.   Świątynia jest inspirowana architekturą kościołów włoskich: św. Franciszka i św. Klary w Asyżu, a także klasztoru benedyktynów na Monte Cassino.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Kiedy trzy lata temu bp Romuald Kamiński święcił kościół w Loretto koło Wyszkowa, podkreślił, że jest to miejsce promieniujące duchowością maryjną i ciągle się rozwijające. - Uwielbiajmy Boga z głębi naszych serc za łaskę otwarcia nowej świątyni w czasie, gdy wiele społeczności bogatych, znudzonych, ale nade wszystko zagubionych, świątynie zamyka - powiedział wówczas bp Kamiński.

Teraz przyszedł czas na konsekrację kościoła, którego wygląd inspirowany jest architekturą kościołów włoskich: św. Franciszka i św. Klary w Asyżu, a także klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. Kościół konsekruje 31 lipca o godz. 10 bp Kamiński.

– Dla nas to ważny moment, bo tego dnia kończy się rok jubileuszu 100-lecia naszego zgromadzenia. Ukończoną świątynię chcemy niejako złożyć Bogu w darze za wszystkie łaski, którymi przez te sto lat obdarzył naszą wspólnotę zakonną - mówi s. Joanna Kucharek CSL.

Początki świątyni w Loretto sięgają 1928 r., gdy bł. ks. Ignacy Kłopotowski, założyciel Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, ówczesny proboszcz parafii MB Loretańskiej w Warszawie, kupił duży majątek pod nazwą Zenówka, położony nad rzeką Liwiec, w odległości 60 km od stolicy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama