107,6 FM

Japonia: Rośnie liczba samobójstw

Przedłużający się kryzys koronawirusowy odciska piętno na życiu i otoczeniu ludzi, a pogarszająca się sytuacja gospodarcza przekłada się na wzrost bezrobocia.

Pandemia Covid-19 wiązana jest z rosnącą liczbą samobójstw w Japonii. Od stycznia do maja w prefekturze Yamanashi odnotowano ich o 44,7 proc. więcej niż rok wcześniej, a lokalne władze „mierzą się z rosnącym poczuciem kryzysu” – podał we wtorek „Mainichi Shimbun”.

Japoński dziennik ocenia, że przedłużający się kryzys koronawirusowy odciska piętno na życiu i otoczeniu ludzi, a pogarszająca się sytuacja gospodarcza przekłada się na wzrost bezrobocia.

W prefekturze Yamanashi na zachód od Tokio stwierdzono od stycznia do maja 68 samobójstw, czyli o 21 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Największy wzrost dotyczył mężczyzn w wieku 20-30 lat oraz mężczyzn w wieku 60 lat i starszych.

Przeczytaj też: Samobójstwo nie odwaga

„Mainichi Shimbun” zwraca uwagę, że wcześniej liczba samobójstw w Yamanashi spadała. W całym 2020 roku odnotowano ich 129 i po raz pierwszy od 43 lat roczna liczba była niższa niż 130. Zaobserwowano jednak znaczny wzrost w drugiej połowie roku, co wiązano z przedłużającymi się skutkami pandemii.

Jeden z miejscowych urzędników przytoczył historię 20-letniego studenta, który wpadł w depresję w związku z niepowodzeniem w poszukiwaniu pracy i odebrał sobie życie. Według tego urzędnika za odnotowany wzrost mogą częściowo odpowiadać samobójstwa wśród celebrytów.

Przeczytaj też:

„Osoby w wieku pracowniczym są bardziej narażone na wpływ pandemii koronawirusa na środowisko pracy i chcemy skutecznie kierować ludzi z niepokojami i obawami do poradnictwa” – ogłosiły władze prefektury.

Władze uruchomiły kampanię przeciwdziałania samobójstwom, w ramach której ogłoszenia dotyczące pomocy terapeutycznej umieszczane są między innymi wśród wyników w wyszukiwarkach internetowych. Kampanie uliczne są zawieszone lub ograniczone z powodu pandemii, ale urzędnicy prowadzą szkolenia dla nauczycieli i pracowników administracji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama