107,6 FM

Abp Marian Gołębiewski ukarany przez Stolicę Apostolską

Archidiecezja wrocławska poinformowała na swojej stronie internetowej o decyzji Stolicy Apostolskiej wobec arcybiskupa seniora archidiecezji wrocławskiej Mariana Gołębiewskiego.

Komunikat został opublikowany w związku z zakończeniem postepowania dotyczącego sygnalizowanych zaniedbań byłego ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i metropolity wrocławskiego w sprawach wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Oto treść komunikatu:

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", Stolica Apostolska - w następstwie formalnych zgłoszeń - przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Mariana Gołębiewskiego w sprawach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w czasach jego posługi biskupi (1996-2004), i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013).

W wyniku zakończonego dochodzenia, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje:

1. nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;

2. zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich;

3. nakaz zapłaty tytułem pokuty odpowiedniej kwoty z prywatnych środków, na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystywania seksualnego.

Wrocław, dnia 21 sierpnia 2021 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama