107,6 FM

Chorzów. Wyjątkowe budki dla ptaków

"Ptasie familoki" zdeklasowały rywali w zeszłorocznym budżecie obywatelskim miasta i w 2021 r. trafiły do realizacji. Domki dla jerzyków ręcznie wykonali stolarze z Ośrodka Terapii Stowarzyszenia SPES.

Wniosek złożono w kategorii "projekty zielone". Pomysł zakładał powstanie 200 skrzynek - domków dla jerzyków. To ptaki bardzo mile widziane tam, gdzie mieszkają ludzie, ponieważ zjadają komary. 

W związku z rozpoczęciem realizacji projektu Miejski Dom Kultury Batory ogłosił przetarg na wykonanie domków dla ptaków. Postępowanie wygrali uczestnicy Ośrodka Terapii SPES z Katowic - stolarze z niepełnosprawnościami. Skrzynki wykonali ręcznie w ośrodku. 

- Twórcy ptasich domów zarobili 16 tys. zł. Nie ukrywają, że to dla nich ogromna satysfakcja wygrać w przetargu z komercyjnymi firmami - tłumaczy Monika Pinkowska, koordynatorka medialna Stowarzyszenia SPES. 

Produkcja skrzynek dla ptaków to dla stolarzy forma pracy i rehabilitacji. W ten sposób od kilku lat szlifują swoje umiejętności zawodowe. Wśród stałych klientów są m.in. Lasy Państwowe czy firmy budowlane, które podczas ocieplania budynków muszą zadbać o sztuczne miejsca rozrodcze, np. dla jerzyków. 

Aktualnie wybierane są budynki, na których niebawem pojawią się ptasie familoki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama