107,6 FM

Epidemia cholery, najgorsza od lat

Nigeria doświadcza jednej z najgorszych od lat epidemii cholery. Równolegle kraj stoi wobec wariantu delta koronawirusa.

Już ponad 2300 zmarło w bieżącym roku wskutek cholery w Nigerii. Dane Nigeryjskiego Centrum Kontroli Chorób, informują, że do 5 września w 25 na 36 stanów kraju zarejestrowano łącznie 69 925 podejrzeń o zakażenie cholerą.

Istnieją obawy, że dane mogą być zaniżone. Wiele społeczności zamieszkuje bowiem trudno dostępne obszary.

Najbardziej podatną grupą są dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Wskaźnik śmiertelności wynosi tu 3,3%, podczas gdy wskutek koronawirua -  1,3%.

Równolegle z epidemią cholery Nigeria stoi w obliczu trzeciej fali Covid -19, napędzanej głównie wariantem delta. Władze intensyfikują wysiłki w celu zwiększenia ilości szczepień przeciw Covid-19. Do chwili obecnej zaledwie 1% spośród ponad 200- milionowej populacji Nigerii otrzymało obie dawki szczepionki.

W przypadku cholery 98 proc. wszystkich podejrzanych przypadków wykryto w 19 stanach północnej części kraju.

Rozprzestrzenianiu cholery sprzyjają powodzie i złe warunki sanitarne. Tylko 14 proc. populacji Nigerii ma dostęp do bezpiecznej wody pitnej, tym czasem, według danych rządowych z 2020 r. otwarta defekacja jest nadal praktykowana przez co najmniej 30 proc. mieszkańców 14 stanów.

W kraju wciąż wykrywane są również przypadki żółtej febry, odry i innych chorób zakaźnych, które stały się corocznymi epidemiami.

Utrudniony dostęp do podstawowych urządzeń sanitarnych i bezpiecznej wody, a tym samym podatność na zakażenie cholerą, dotyka przede wszystkim osoby biedne, kobiety, dzieci i uchodźców wewnętrznych.

Wg. danych z grudnia 2019 dostęp do zapewniających bezpieczeństwo zdrowotne usług sanitarnych, ma zaledwie 21 proc. mieszkańców w skali kraju.

Nigeria faces growing cholera outbreak, Covid cases
africanews
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama