107,6 FM

Katowice. Pierwsza łopata wbita na budowie nowego stadionu miejskiego

Jak zapowiadają przedstawiciele miasta Katowice będzie to nowoczesny obiekt, który połączy w sobie odkryty stadion piłkarski na 15 tysięcy miejsc, halę sportową i szerokie zaplecze treningowe.

Stadion Miejski powstanie w obrębie dzielnic: Osiedle Witosa, Załęska Hałda-Brynów część Zachodnia i Załęże. Organizacja i przygotowanie placu budowy rozpoczęły się we wrześniu. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich, realizowany przez NDI, to budowa stadionu, hali widowiskowo-sportowej oraz placu głównego, dwóch pełnowymiarowych boisk szkoleniowych i parkingów dla autokarów oraz samochodów osobowych. Rozpocznie się także zagospodarowanie terenu wokół stadionu wraz z budową dróg, chodników i tras rowerowych.

- Jestem przekonany, że ten obiekt stanie się kolejną wizytówką miasta. Uważam, że stadion wpisze się w krajobraz Katowic i stanie się rozpoznawalny. Będzie widoczny z autostrady A4 - mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Chcemy, by był to obiekt funkcjonalny, skrojony na miarę potrzeb Katowic, ale przede wszystkim nowoczesny i dobrze wkomponowany w miasto. Niewątpliwym atutem realizacji inwestycji w tym miejscu jest możliwość rewitalizacji kolejnego obszaru naszego miasta - dodawał.

Pierwsze przygotowania do budowy nowego obiektu zaczęto już w zeszłym roku. Zakupiono działkę, której koszt wyniósł 302 tysiące złotych, złożono niezbędne wnioski dotyczące pozwolenia na budowę i co najważniejsze, wykonano projekt, za który odpowiadała firma RS Architekci. W tym roku przeprowadzono natomiast przetarg na budowę kompleksu. Wybrano w nim firmę NDI, która według podpisanej 31 sierpnia umowy zobowiązała się do ukończenia budowy w ciągu 36 miesięcy.

Pierwszy etap inwestycji obejmujący budowę stadionu, hali sportowej, dwóch boisk treningowych, miejsc parkingowych oraz niezbędnej infrastruktury drogowej - zgodnie z harmonogramem - powinien zakończyć się z końcem sierpnia 2024 r. W ramach drugiego etapu budowy kompleksu do istniejących już wtedy obiektów dołączą 4 dodatkowe boiska treningowe, pole do praktyki bramkarskiej, dodatkowe drogi i miejsca parkingowe. Pierwsza faza inwestycji kosztować będzie ok. 205 mln zł, natomiast druga jest szacowana na podstawie kosztorysu inwestorskiego na ok. 42 mln zł. Finansowanie budowy kompleksu sportowego będzie pochodziło z budżetu miasta, brane są pod uwagę także obligacje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama