107,6 FM

Region. Wystawa poświęcona powstańcom otwarta w gmachu Sejmu Śląskiego

Ekspozycję przygotowały wspólnie: Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego i Instytut De Republica. W uroczystym otwarciu uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki.

Otwarciu wystawy towarzyszyła konferencja naukowa „Stulecie Powstań Śląskich. Górny Śląsk wczoraj i dziś” z udziałem m.in. dr hab. Bogumiła Szmulika, dyrektora Instytutu De Republica oraz prof. dr hab. Zygmunta Woźniczki, dyrektora Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. W gronie zaproszonych gości nie zabrakło także parlamentarzystów z Województwa Śląskiego, radnych Sejmiku i samorządowców.

- Łatwo jest kochać ojczyznę, która jest wolna, bezpieczna, dostatnia, spokojna. Dużo trudniej jest kochać taką, która jest niespokojna targana wieloma konfliktami, problemami, walcząca o wolność. Powstańcy śląscy kochali taką niepewną ojczyznę. Mieli wybór między pewnymi dostatnimi - jak na tamte czasy dużo silniejszymi Niemcami, a praktycznie rodzącą się dopiero i niepewną Polską na mapie Europy, którą inni nazywali wtedy państwem sezonowym – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier nawiązał w swoim wystąpieniu do słów Wojciecha Korfantego. - Korfanty, już po odzyskaniu niepodległości mówił, że nie jest to Polska taka, o jakiej dokładnie marzyliśmy, ale nie ustajemy w wysiłkach, żeby była coraz lepsza, coraz bardziej sprawiedliwa i żeby była wielka - podsumował premier, dodając, że słowa Korfantego są inspirujące i ponadczasowe.

- O historii chcemy mówić w sposób uczciwy. Krzewić prawdę, której istotą było dążenie do polskości Śląska. Bo dzięki temu o Polsce i o Śląsku możemy dziś mówić po polsku. Ogromną rolę w przywoływaniu historii tamtych lat odgrywa Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Oddaje on sens naszego myślenia. Bo na temat historii możemy się spierać, ale nie możemy jej skrzywiać. Jestem wdzięczny premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie, że wspierają nas w działaniach, których celem jest przywracanie Powstaniom Śląskim należnego im znaczenia i miejsca w historii. To dowodzi, że jest to nasza wspólna sprawa - mówił marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Region. Wystawa poświęcona powstańcom otwarta w gmachu Sejmu Śląskiego   Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu wystawy Patryk Pyrlik /UMWS
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama