107,6 FM

Poznaj hebrajski, jidysz, cerkiewnosłowiański i łacinę

Ruszyły zapisy na warsztaty językowe organizowane przez Fundację Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Zajęcia będą prowadzone online poprzez platformę Zoom.

Dla każdego z czterech języków zaplanowanych jest pięć dwugodzinnych spotkań, podczas których uczestnicy zapoznają się z zasadami pisowni oraz podstawami czytania. Prowadzący przybliżą także historię, bogactwo literatury i kultury każdego języka. Warsztaty zostaną przeprowadzone według autorskich programów przygotowanych przez zaproszonych do współpracy specjalistów.

Oto oni:

Zajęcia z języka hebrajskiego poprowadzi Tomasz Duda – nauczyciel języka hebrajskiego i języka polskiego, wykładowca akademicki, popularyzator wiedzy w ramach otwartych warsztatów i wykładów. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim ze specjalizacją historia i kultura Żydów polskich. Od lat w szkołach we Wrocławiu uczy języków polskiego i hebrajskiego. W Katedrze Judaistyki wykłada „Wprowadzenie do judaizmu” oraz język hebrajski.

Lekcje jidysz poprowadzi Anna Kałużna, która pracuje w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest jidyszystką, w swojej pracy doktorskiej zajmowała się powojennym teatrem żydowskim na Dolnym Śląsku.

W tajniki języka cerkiewnosłowiańskiego wprowadzi chętnych ks. Piotr Nikolski, duchowny prawosławny, który ukończył studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Jego zainteresowania naukowe dotyczą relacji prawosławnej i rzymskokatolickiej tradycji ascetycznej w kontekście dialogu ekumenicznego. Od kilku lat zajmuje się tłumaczeniem prawosławnej literatury ascetycznej na język polski.

Język łaciński przybliży słuchaczom Karolina Szula – studentka drugiego roku studiów magisterskich na kierunku Filologia klasyczna na Uniwersytecie Wrocławskim. Od kilku lat uczy języka łacińskiego na międzynarodowych warsztatach Schola Aestiva Posnaniensis oraz prowadzi zajęcia z tego języka z wykorzystaniem metody konwersacyjnej w jednej z wrocławskich szkół.

Warsztaty są bezpłatne. Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdziesz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama