107,6 FM

Wspominali pierwszy dzwonek

3 listopada 1946 roku oficjalnie zabrzmiał pierwszy dzwonek w szkole prowadzonej przez Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej. Rocznica tego wydarzenia to okazja do rozpoczęcia roku jubileuszowego tej niezwykłej szkoły.

Średnia Szkoła Ogólnokształcąca oficjalnie rozpoczęła działalność 3 listopada 1946 roku. Była to szkoła prywatna, żeńska, mająca pozwolenie władz na prowadzenie jednego ciągu klas i internatu przyszkolnego.

- Wiemy, ze przez tych 75 lat bardzo wiele się zmieniło. Szkoła kiedyś była prywatną żeńską, teraz jest publiczną  i koedukacyjną. Możemy powiedzieć ,że jest to ta sama szkoła, ale już jednak inna. Myślę, ze warto sobie uświadomić, że jubileusz to może być dla nas wyjątkowy czas., w którym warto zobaczyć w jakim miejscu jesteśmy teraz, z jakiej tradycji i jakiego dziedzictwa korzystamy i do czego jesteśmy zobowiązani - aby przekazywać wartości kolejnym pokoleniom - mówiła w wystąpieniu podczas apelu szkolnego s. Katarzyna Niemiec OSU, dyrektor szkoły.

Siostra dyrektor zwróciła uwagę, że jubileusz jest to również czas łaski i świętowania. - Możemy zobaczyć na nowo te wartości, którymi żyły pokolenia dziewcząt przed nami, a od kilku lat również chłopców. Warto przypomnieć i na nowo przywołać takie wartości jak odwaga, odpowiedzialność, męstwo, szlachetność, a przede wszystkim troska o drugiego człowieka. Są one bardzo ważne i kto jak nie my - nowe, młode pokolenie jesteśmy wezwani do ich pielęgnowania. (...) Jesteśmy też wezwani, by dawać świadectwo młodym ludziom, którzy po nas przyjdą do tej szkoły. Życzę wszystkim, by był to czas odkrywania przede wszystkim swojej tożsamości, tego kim jesteśmy, jakie mamy zadania w naszym życiu oraz co możemy zrealizować tu i teraz. Niech to będzie czas łaski, ale też doświadczenia, że jesteśmy wspólnotą, która może razem zdziałać wiele - mówiła.

Głos zabrał również Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. - To szkoła, która kształci na wysokim poziomie, która wychowuje w wartościach. Z tej wyjątkowej okazji jubileuszu 75-lecia istnienia szkoły chciałbym w imieniu władz oświatowych Rzeczpospolitej, które reprezentuję, bardzo nisko się wielopokoleniowej wspólnocie szkolnej pokłonić, z całego serca pogratulować i powiedzieć "dziękuję" - mówił. - Dziękuję za tych 75 lat rzetelnej, sumiennej, solidnej pracy, której owocem jest 75 udanych roczników ludzi o jasnych umysłach, gorących sercach, czystych rękach i prostych moralnych kręgosłupach

Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele uniwersyteckim. Uczniowie i zaproszeni goście mogli również posłuchać wykładu s. Darii Klich OSU o trudnych początkach urszulańskiej szkoły. Dzisiejsza uroczystość to początek całorocznego świętowania jubileuszu, którego "Gość Wrocławski" jest patronem medialnym.

Wspominali pierwszy dzwonek   Budynek szkoły i klasztor urszulanek były jednym z lepiej zachowanych obiektów w powojennym Wrocławiu. Tutaj mieściła się m.in. kuria archidiecezji wrocławskiej i w tym miejscu została przekazana przez niemieckich kapłanów polskim duchownym administracja kościelna. Karol Białkowski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy