107,6 FM

Sopot. Przychodnia im. dr Oli dla osób bezdomnych

Archidiecezja gdańska, za pośrednictwem Caritas AG, otwiera poradnię lekarską dla osób będących poza system opieki zdrowotnej. Nazwa tego miejsca jest wyrazem uznania dla zasług dr Aleksandry Gabrysiak.

Arcybiskup Tadeusz Wojda zaznacza, że w przededniu Światowego Dnia Ubogich, w myśl tego, czego oczekuje od nas papież Franciszek, w naszej archidiecezji powstała nowa inicjatywa pomocowa. - Prowadzona przez Caritas placówka przyjmować będzie osoby bezdomne, zapewniając im dostęp do opieki medycznej - mówi metropolita gdański.

Caritas Archidiecezji Gdańskiej zapowiedziała, że Przychodnia im. dr Oli wystartuje już 16 listopada o godz. 8. - Chcemy wesprzeć osoby potrzebujące, znajdujące się poza systemem opieki zdrowotnej. Współpracują z nami lekarze i pielęgniarki, którzy pacjentów przyjmować będą nieodpłatnie - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas.

- Idea takiego miejsca, gdzie mogłyby się zgłosić osoby w kryzysie bezdomności, zrodziła się już jakiś czas temu. Jednak na realizację musieliśmy poczekać aż do teraz, kiedy udało się zaprosić do współpracy lekarzy i pielęgniarki, którzy jako wolontariusze będą przyjmowali pacjentów spoza systemu opieki zdrowotnej - wyjaśnia ks. Steć.

W sopockiej placówce przygotowane zostało specjalne, wielofunkcyjne pomieszczenie, w którym będą przyjmowani pacjenci. Formuła jest prosta - wystarczy, że osoba potrzebująca lekarskiej konsultacji przyjdzie. - Najpierw zaproponujemy wizytę w naszej łaźni, a następnie badanie - podkreśla dyrektor.

W przychodni na chwilę obecną przyjmować będą lekarze specjalności ogólnej, ale już jest plan, by zaprosić specjalistów z danych dziedzin, m.in. dermatologów. Gdańska Caritas ma ogromne doświadczenie we wspieraniu osób w kryzysie bezdomności. - Ale ciągle poszukujemy nowych rozwiązań, by pomagać - dodaje ks. Steć.

Przychodnia w początkowej fazie będzie przyjmowała pacjentów raz w miesiącu. Zapewnione zostaną m.in. badania ogólne stanu zdrowia, badanie krwi, ciśnienia czy zmiana opatrunków. - Niewątpliwie będą potrzebne leki, a także dostęp do laboratorium medycznego, który zapewni PZU Zdrowie oddział w Gdańsku - informuje dyrektor.

Przychodnia im. dr Oli mieścić się będzie przy Centrali Caritas, al. Niepodległości 778, Sopot. Na wizytę nie trzeba się będzie zapisywać, a czas pracy przychodni będzie zależał od liczby pacjentów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama