107,6 FM

Czarnek: Polski rząd planuje pomóc szkołom i dzieciom w Bejrucie

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował w czwartek w mediach społecznościowych, że spotkał się z abp. Georgesem Bacouni, katolickim arcybiskupem Kościoła Greckomelchickiego Bejrutu i Byblos w Libanie. Czarnek poinformował również, że polski rząd planuje pomoc dla szkół i dzieci w Bejrucie.

"Dziś z ks. abp. Georgesem Bacaouni z Libanu rozmawialiśmy o pomocy dla szkół i dzieci w Bejrucie, którą planuje polski rząd @MorawieckiM" - napisał na Twitterze szef MEiN.

W Libanie jest pięć głównych grup chrześcijan: katolicy, Ortodoksyjne Kościoły orientalne, wschodni prawosławni, Asyryjczycy i różnego rodzaju Kościoły ewangelickie i protestanckie. Konstytucja kraju gwarantuje wolność religii.

Liban mierzy się z kryzysem gospodarczym i migracyjnym. Wielu ludzi nie stać na żywność, leczenie czy edukację - zwraca uwagę abp Bacouni.

W drugą niedzielę listopada Kościół obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku będzie przeżywany pod hasłem "Solidarni z Libanem".

Decyzję o tym, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym podjęła Konferencja Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r. Organizatorem tego dnia jest Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co roku wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama