107,6 FM

Rzecznik KEP: W uroczystość Objawienia Pańskiego wspominamy mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon Jezusowi

W uroczystość Objawienia Pańskiego wspominamy mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi i w ten sposób uznali Go za Boga. My również oddajemy Dziecięciu hołd, uznając w Nim naszego Pana i Zbawiciela - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną świętem Trzech Króli. Tego dnia w kościołach święci się kredę i kadzidło.

"W uroczystość Objawienia Pańskiego wspominamy mędrców ze Wschodu, którzy oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi i w ten sposób uznali Go za Boga. My również, za ich przykładem, oddajemy Dziecięciu hołd, uznając w Nim naszego Pana i Zbawiciela" - powiedział ks. Gęsiak w nagraniu opublikowanym w środę na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

Wyjaśnił, że dary złożone przez mędrców Dziecięciu w Betlejem wskazywały w Nim króla, Boga i człowieka. "Złoto oznacza godność królewską Jezusa, kadzidło - Jego Boską naturę, a mirra - Jego człowieczeństwo. Ta ostatnia oznacza też wypełnienie się proroctwa względem Jego osoby i śmierć. Tym samym mędrcy uznali w Nim oczekiwanego Mesjasza" - zaznaczył.

Obrzęd poświęcenia kadzidła i kredy w czasie liturgii, którymi oznacza się drzwi na znak, że w mieszkaniu przyjęto prawdę o wcieleniu Syna Bożego, upowszechnił się na przełomie XV i XVI w.

W dawnej Polsce w domach pod koniec obiadu świątecznego roznoszono ciasto. Kto otrzymał ciasto z migdałem, był królem migdałowym. Dzieci chodziły po domach z gwiazdą i śpiewem kolęd, otrzymując od gospodyni szczodraki, czyli rogale. Śpiewało się kolędy o trzech królach.

W 1960 r. władze komunistyczne zniosły święto Trzech Króli jako święto państwowe i dzień wolny od pracy. Przywrócono je w roku 2011 r. uchwałą Sejmu RP. W związku z nowymi możliwościami w wielu miastach w kraju uroczystość Objawienia Pańskiego świętowana jest w formie orszaku trzech królów - barwnego pochodu, w czasie które przedstawiane są sceny biblijne, a wierni dają wyraz wiary i przywiązania do życia zgodnego chrześcijańskimi wartościami.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama