107,6 FM

Ks. Grzegorz K. z dożywotnim zakazem pracy duszpasterskiej i posługi wobec małoletnich

Kuria diecezji warszawsko-praskiej wydała komunikat dotyczący jednego z byłych proboszczów.

Ksiądz Grzegorz K., były proboszcz parafii na Tarchominie, został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata za molestowanie ministranta w 2001 r. Prokuratura postawiła ks. Grzegorzowi K. dwa zarzuty: obcowania płciowego z osobą poniżej 15. roku życia i wykonywania innych czynności seksualnych wobec małoletniego w latach 2001-2003. Wyrok uprawomocnił się 28 stycznia 2014 r. Ks. Grzegorz K. już wcześniej został zwolniony ze wszystkich funkcji w diecezji i odsunięty od wszelkich posług duszpasterskich. Informacja o prawomocnym wyroku wraz z informacjami o kolejnych śledztwach została przekazana przez kurię warszawsko-praską do Kongregacji Nauki Wiary, która podjęła decyzję o nałożeniu dodatkowych kar.

Dziś kuria warszawsko-praska w oświadczeniu poinformowała o nich publicznie.

Poniżej pełna treść oświadczenia:

W związku z zakończeniem, w grudniu ubiegłego roku, procesu karno-administracyjnego ks. Grzegorza K., Kuria Warszawsko-Praska informuje, że zgodnie z decyzją zatwierdzoną przez watykańską Kongregację Nauki Wiary zostały na niego nałożone kary:

  • zakaz wykonywania publicznie wszelkich funkcji kapłańskich
  • dożywotni zakaz pracy duszpasterskiej i posługi wobec małoletnich z uwzględnieniem dożywotniego zakazu sprawowania sakramentu pokuty i pojednania wobec osób, które nie ukończyły 18. roku życia
  • zakaz przebywania na terenie parafii NMP Matki Pięknej Miłości w Warszawie-Tarchominie oraz parafii MB Ostrobramskiej w Otwocku Wielkim.

Całość dokumentacji zgromadzonych w trakcie postępowań kościelnych ws. księdza Grzegorza K. (wstępnego dochodzenia kanonicznego oraz procesu karno-administracyjnego) została przekazana do Kongregacji Nauki Wiary.

Na czas odbywania kary ks. Grzegorz K. został umieszczony w domu księży emerytów. W tym miejscu kurator ustanowiony przez biskupa sprawuje nad nim pieczę. Ksiądz Grzegorz K. odbył terapię psychologiczną. Według biegłych nie wymaga izolacji. Mimo tego ma zakaz od władz kościelnych jakiegokolwiek kontaktu z osobami nieletnimi.

ks. Dariusz Szczepaniuk
kanclerz Kurii

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama