107,6 FM

Ponad 1 mln osób pielgrzymowało w ub.r. do kalwaryjskiego sanktuarium

Ponad 1 mln pielgrzymów przybyło w ub.r. do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego rzecznik, bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski powiedział PAP, że to ponad trzykrotnie więcej niż w 2020 r. Wówczas, przez pandemię, peregrynowało 314 tys. pątników.

Przed pandemią COVID-19 sanktuarium odwiedzało rocznie ok. 1,8 mln wiernych.

"Miniony czas, podobnie jak wcześniejszy rok, był naznaczony pandemią. () Sanktuarium funkcjonowało według stałego porządku. Najważniejsze pozostało sprawowanie sakramentów, modlitwa i troska o przybywających pielgrzymów" - poinformował o. Tarsycjusz Bukowski.

Jak podkreślił, zauważalny w minionym roku był wzrost liczby wiernych modlących się na Dróżkach Kalwaryjskich i w bazylice w gronie rodziny. "Wielu pielgrzymów przybywa indywidualnie. W 2021 r. kalwaryjscy zakonnicy spędzili w konfesjonałach ponad 3,3 tys. godzin. Posługa spowiedzi, obok sprawowania innych sakramentów i głoszenia Słowa Bożego, jest jednym z głównych aspektów działalności kalwaryjskiego sanktuarium. Zakrystia bazyliki, Dom Pielgrzyma oraz Kalwaryjskie Centrum Informacji zanotowało 50,7 tys. pielgrzymów w grupach zorganizowanych. Zorganizowanych grup spoza Polski przybyło jedynie 15. Wszystkich pielgrzymów przybyłych do sanktuarium w ciągu minionego roku zarejestrowano 1 005 463" - poinformował rzecznik.

O. Tarsycjusz przypomniał, że po raz drugi z rzędu - przez pandemię COVID-19 - niemożliwe było zorganizowanie Misterium Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu. Rokrocznie gromadzi ono rzesze pielgrzymów. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, odprawiane na dróżkach okalających sanktuarium, gromadziło nawet znacznie ponad 100 tys. wiernych.

"W tygodniu odpustowym odbywały się wszystkie nabożeństwa i sprawowano sakramenty, ale odwołano wydarzenia towarzyszące. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa odbyła się w kalwaryjskiej bazylice, a przewodniczył jej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Pielgrzymi, którzy nie mogli przebywać wewnątrz świątyni, modlili się na dróżkach kalwaryjskich, ponieważ nabożeństwo było nagłośnione przez megafony. W modlitwie uczestniczyli też wierni za pomocą transmisji internetowej" - wskazał o. Tarsycjusz.

Obchody Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia NMP w sierpniu przebiegały zgodnie z wytycznymi sanitarnymi i zgromadziły rzesze pątników. "Przez cały odpustowy tydzień w bazylice i na dróżkach modliło się ok. 170 tys. wiernych. Rzesze pielgrzymów przybyły także na doroczną Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, która miała miejsce 5 września" - powiedział rzecznik.

Ważnym wydarzeniem w ub.r. było wybór kustosza kalwaryjskiego sanktuarium o. Konrada Cholewy na definitora generalnego Zakonu Braci Mniejszych. Dokonała tego kapituła generalna Zakonu obradująca w Rzymie. "Zarząd Prowincji na stanowisko kustosza sanktuarium powołał o. Gracjana Kubicę" - wskazał o. Tarsycjusz.

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku było 389. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało w czerwcu w sanktuarium. "Kalwaria była również miejscem obrad m.in. rektorów polskich seminariów duchownych oraz polskich egzorcystów, a także międzynarodowych zjazdów animatorów spotkań małżeńskich oraz dziennikarzy telewizji EWTN" - poinformował bernardyn.

Duchowny przypomniał też, że w 2021 r. rozpoczęła się realizacja projektu "Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO", który jest współfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021. Zakłada on renowację ośmiu kaplic znajdujących się na dróżkach oraz remont i przystosowanie do celów edukacyjnych i kulturalnych trzech zabytkowych budynków przyklasztornych.

"W czerwcu rozpoczął swoją działalność Dom Życia, czyli placówka świadcząca pomoc rodzinom i osobom dotkniętym nieuleczalną chorobą dziecka w łonie matki, zwłaszcza zespołami wad letalnych. Pomoc psychologiczną i duchową mogą również otrzymać rodziny po utracie poczętego dziecka w wyniku poronienia naturalnego, kobiety i rodziny dotknięte skutkami dokonanej aborcji, rodziny z terminalnymi chorobami dzieci oraz kobiety mające trudności w przyjęciu poczętego dziecka, które rozważają aborcję" - powiedział o. Tarsycjusz Bukowski.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim Bernardyni. Równolegle z klasztorem wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ amac/

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama