107,6 FM

RPA: Zwierzchnicy kościelni wzywają do walki z ksenofobią

W RPA narastają tendencje ksenofobiczne wobec migrantów. Dlatego też Południowoafrykańska Rada Kościołów wzywa do narodowego dialogu na temat obcokrajowców pracujących w tym kraju. „To odwieczny problem. Apelujemy, aby zaprzestać działań, które kończą się przemocą, a nawet śmiercią” – napisano w komunikacie rady.

Wezwanie pojawiło się w związku z narastającą niechęcią wobec migrantów, która budzi do życia ruchy na rzecz ich wydalenia. Od pewnego czasu trwa „Operacja Dudula”. Jest to kampania, która ma w zamyśle „posprzątanie” kraju z nielegalnych przybyszów zabierających pracę obywatelom. Odpowiedzialne za nią są: Południowoafrykańska Narodowa Organizacja Obywatelska i Community Policing Forum. Publicznie wzywają one do usunięcia wszystkich obcokrajowców z RPA „ze skutkiem natychmiastowym”. Zwolennicy tej akcji starają się eksmitować migrantów z wynajmowanych domów i nielegalnych stoisk handlowych. Są wywierane również naciski na środki transportu czy branżę hotelarską.

Zwierzchnicy chrześcijańscy zaznaczyli, rząd nie radzi sobie z tą sytuacją, a nie wszystkie działania migrantów są nielegalne. Wobec tej sytuacji, wzywają wszystkich do podjęcia dialogu narodowego. Apelują, aby wszyscy zainteresowani, w tym przedstawiciele obcokrajowców podjęli szeroką, wielowątkową dyskusję nt. sytuacji migrantów. Powinny zostać podjęte takie tematy jak: zarządzanie migracją, status uchodźcy, domniemana rola migrantów w przestępczości, także zorganizowanej, interakcje na rynku pracy oraz ich wkład w gospodarkę i edukację.

„Mamy obowiązek pielęgnować kulturę dialogu, która zaowocuje sensownymi rozwiązaniami, dlatego też ten dialog jest priorytetem narodowym”, napisano w dokumencie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama