107,6 FM

Na Madagaskarze szaleje cyklon Batsirai

Na Madagaskarze szaleje cyklon Batsirai. Uderzył centralnie w Mananjary, miasto gdzie pracuję. Wielu ludzi straciło dobytek całego życia - domy, mieszkania. Zniszczone uprawy groza widmem głodu. Nasze szkoły, domy, kościoły - brak słów by opisać. Nie wiadomo ilu straciło życie... Módlcie się za nas - pisze dzisiaj na swoim profilu misjonarz o. Adam Brodzik SVD.

Batsirai uderzył w pobliżu południowo-wschodniego miasta Mananjary, około 530 kilometrów od stolicy Antananarivy, około godziny 20:00 czasu lokalnego w sobotę.

250 km/h!! Cyclone Batsirai made landfall in Madagascar!
FA Weather

 

Zaledwie godzinę później prawie 27 000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, według krajowej agencji zarządzania katastrofami. Pojawiły się doniesienia o przerwach w dostawie prądu, zniszczonych domach i powalonych drzewach.

Intensywne opady deszczu i wysokie fale powodują ryzyko gwałtownych powodzi. Gdy osłabł, cyklon poruszał się w głąb lądu z prędkością ok. 110 km/h, Krajowa agencja meteorologiczna ostrzegła, że ​​burza spowoduje „znaczne i rozległe szkody”.

Eksperci obawiają się, że cyklon Batsirai może okazać się jeszcze bardziej niszczycielski niż tropikalny cyklon Ana, który uderzył niedawno w Mozambik, Malawi i Zimbabwe. 

Tropical storm floods southeast Africa
Associated Press

Minister środowiska Madagaskaru, Vahinala Raharinirina powiedziała dla BBC, że może to być najgorszy cyklon, nawiedzający wyspę od 17 lat. Jego skutki dotykają ponad pół miliona osób. Aż 98% niektórych wiosek zostało zmiecionych przez burzę.

Eksperci twierdzą, że ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak cyklony, staną się częstsze z powodu zmiany klimatu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama