107,6 FM

Prof. Stefan Sawicki świętuje 95. rocznicę urodzin

Teoretyk i historyk literatury, były prorektor KUL i "szef" Karola Wojtyły, całe swoje zawodowe życie związany był z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Prof. Stefan Sawicki urodził się w 1927 r. w Brześciu. Jest wybitnym badaczem, teoretykiem i historykiem literatury, autorem licznych publikacji z zakresu historii literatury, teorii literatury oraz metodologii badań literackich.

W kręgu jego zainteresowań naukowych znajduje się pełne spektrum rodzajów literackich: od poezji, poprzez prozę aż po dramat i teatr. Szczególną miłością prof. Sawickiego jest twórczość Cypriana Norwida.

Prof. Stefan Sawicki dobrze znał Karola Wojtyłę, gdy ten był jednym z pracowników KUL. Przez kilka lat był nawet, jako prorektor, jego przełożonym. - Pamiętam, jak jeszcze w latach 50., będąc młodym asystentem, byłem jedynym stałym mieszkańcem uczelnianego hoteliku przy Szopena 29. Dzięki temu miałem okazję poznawać zatrzymujących się w nim ludzi, ich zwyczaje i zachowania. W hoteliku był tylko jeden pokój jednoosobowy, i każdy z profesorów marzył, by się w nim zatrzymać. Dochodziło więc nawet do zabawnych kłótni o "pojedynkę" - wspomina prof. Sawicki. - W tym też hoteliku zatrzymywał się dojeżdżający z Krakowa ks. docent Karol Wojtyła. Zwróciło moją uwagę to, że nigdy o ten osobny pokój się nie ubiegał. Szedł zawsze tam, gdzie było wolne łóżko, nie wybierał ani miejsca, ani osób, z którymi miał przez kilka dni wspólnie mieszkać - opowiada nestor KUL.

Profesor Sawicki także jako jeden z pierwszych pracowników KUL oficjalnie odwiedził Jana Pawła II w Rzymie.

W 2015 r. został odznaczony papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice, który jest jednym z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama