107,6 FM

Niewolnictwo w XXI wieku? - spotkanie on-line

8 lutego wspominalismy w Kościele katolickim św. Józefinę Bakhitę, Sudankę, która porwana w dzieciństwie z rodzinnego domu, około dziesięć lat żyła jako niewolnica. Papież Franciszek dzień jej wspomnienia ogłosił w 2015 r. Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi.

Handel ludźmi jest trzecim co do wielkości dochodu procederem przestępczym na całym świecie, zaraz po handlu narkotykami i bronią, a kraje Afryki są szczególnie dotknięte tym problemem społecznym. ONZ szacuje, że obecnie ponad 40 milionów ludzi jest ofiarami współczesnego niewolnictwa. Na czym ono polega?

GOŚĆ: Dr Radosław Malinowski – prawnik, ekspert w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi, wykładowca akademicki w Tangaza University College w Nairobi, konsultant Unii Afrykańskiej do spraw bezpieczeństwa oraz współpracownik Unii Europejskiej w ramach projektu mającego na celu zaangażowanie sił pokojowych do zwalczania handlu ludźmi. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w Kenii w Afryce.

„Niewolnictwo w XXI wieku?" GOŚĆ: Dr Radosław Malinowski, HAART Kenya
Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Dzisiejsze niewolnictwo to nie nocne najazdy arabskich jeźdźców na afrykańskie wioski, ale zorganizowane gangi i mafie przemytników, którzy poprzez obietnice dobrej pracy werbują swoje ofiary.

Celem są najczęściej zdesperowane dzieci, ale też młode kobiety, szukające lepszej możliwości zarobku. Niestety za świetną ofertą kryje się oszustwo, a oszukana ofiara jest zmuszana biciem, szantażem czy narkotykami do uległości. Kobiety najczęściej pracują jako prostytutki, mężczyźni jako pracownicy przymusowi, a dzieci są zmuszane do żebrania.

Na chwilę obecną fundacja HAART Kenya jest jedyną organizacją w tym afrykańskim kraju, która kompleksowo zajmuje się opieką nad ofiarami handlu ludźmi: zapewnia opiekę medyczną i psychologiczną, pomoc prawną, rehabilitację społeczną oraz finansowanie edukacji i szkoleń dla dzieci oraz dorosłych ofiar procederu.

Od początku działalności HAART Kenya pomogła ponad 620 ofiarom oraz przeszkoliła ponad 62 tys. osób.

„Niewolnictwo w XXI wieku?" GOŚĆ: Dr Radosław Malinowski, HAART Kenya
Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Więcej informacji: https://haartpoland.org/ www.haartkenya.org https://www.facebook.com/haartkenya

 Dr Radosław Malinowski w 2010 r. wraz z grupą prawników, misjonarzy i działaczy społecznych założył fundację HAART Kenya, która jako jedyna organizacja w tym państwie prowadzi schronisko przeznaczone wyłącznie dla ofiar handlu ludźmi i jest partnerem rządu Kenijskiego, ONZ i Unii Europejskiej w walce z handlem ludźmi. W 2018 r. założył Fundację HAART Poland, która jako jedyna w naszym kraju zwraca w przestrzeni publicznej uwagę na problematykę rozwoju handlu ludźmi w Afryce oraz wspiera finansowo organizacje walczące z tym procederem.

W latach 2019-2020 Fundacja przeprowadziła w Polsce 2 kampanie edukacyjno-fundraisingowe we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Kampanie „Wolni – Niewolni” były prowadzone w województwie Lubelskim oraz Warmińsko-Mazurskim, obie we współpracy z Urzędami Wojewódzkimi.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama