107,6 FM

Ambasador USA: Nawet 190 tys. rosyjskich żołnierzy mogło zostać zgromadzonych wokół Ukrainy

Nawet 190 tysięcy rosyjskich żołnierzy mogło zostać zgromadzonych wokół Ukrainy - poinformował w piątkowym oświadczeniu Michael Carpenter, ambasador Stanów Zjednoczonych przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

"Szacujemy, że Rosja prawdopodobnie zgromadziła między 169 a 190 tys. żołnierzy na Ukrainie i blisko jej granic. 30 stycznia było ich około 100 tys." - przekazał Carpenter na spotkaniu OBWE zwołanym w związku z kryzysem wokół Ukrainy.

Ambasador dodał, że jest to "największa koncentracja wojskowa w Europie od czasu drugiej wojny światowej".

W piątek rano rosyjski resort obrony przekazał, że część wojsk i sprzętu rozlokowanych w zachodniej części Rosji i na Krymie powraca do swoich baz. Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował w piątek w parlamencie, że Rosja zgromadziła wokół Ukrainy około 149 tysięcy żołnierzy.

Rosja przekazała w tym tygodniu, że zaczęła wycofywać część sił z obszarów sąsiadujących z Ukrainą. Kijów i Zachód zakwestionowały to oświadczenie, wskazując, że dostępne im dane sugerują raczej zastępowanie części żołnierzy i sprzętu, co nie jest równoznaczne z wycofaniem części wojsk.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy