107,6 FM

W Gdańsku powstał Ośrodek Pomocy Osobom Zranionym w Kościele

- Chcemy wyjść naprzeciw tym wszystkim osobom, które czują się w jakiś sposób pokrzywdzone, wykorzystane czy zranione w Kościele - mówi abp Tadeusz Wojda.

W archidiecezji gdańskiej rozpoczął działalność Ośrodek Pomocy Osobom Zranionym w Kościele. Realizuje on postanowienia zawarte w Liście apostolskim motu proprio "Vos estis Lux mundi" Ojca Świętego Franciszka oraz w "Zasadach ochrony dzieci i młodzieży w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej", wprowadzonych w archidiecezji gdańskiej 25 sierpnia 2020 roku.

- Chcemy otoczyć opieką tych, którzy doświadczyli zranienia w Kościele czy też w duszpasterstwie. Pragniemy im pomóc i pokazać, że zależy nam na tym, aby pozostali w Kościele, żeby nie utracili wiary. Dlatego po konsultacjach z Fundacją św. Józefa podjąłem decyzję o otwarciu takiego miejsca w naszej archidiecezji - wyjaśnia metropolita gdański.

Zadaniem ośrodka jest niesienie kompleksowego wsparcia. - Chcemy pomóc tym osobom od strony duchowej, psychologicznej, psychiatrycznej, prawnej czy też czysto ludzkiej - dodaje abp Wojda. Podejmowane w ośrodku działania mają na celu odbudowę zaufania wobec osób zaangażowanych w wychowanie, edukację i duszpasterstwo we wspólnocie kościelnej.

Bezpłatna pomoc dla dzieci i dorosłych, jaka świadczona będzie w ramach ośrodka, obejmować będzie wsparcie: psychologiczne (interwencja kryzysowa, poradnictwo psychologiczne); psychoterapeutyczne; konsultacje z psychiatrą, prawnikiem oraz pomoc duchową.

Ośrodek zapewnia formę wsparcia osobie zgłaszającej się, która sama podejmie decyzję, w jakim wymiarze chce z niej skorzystać. Pierwsze spotkanie odbywa się z konsultantem. Kolejny etap to opracowanie indywidualnego planu pomocy i ustalenie zasad jego realizacji przez zespół ekspertów, powołanych do pomocy, przy czym skład tej grupy będzie zależał od potrzeb i sytuacji osoby zgłaszającej się.

Siedziba ośrodka znajduje się w Gdańsku przy ul. Dolnej 4/1. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie w każdy wtorek i piątek od godz. 9 do 13 oraz od godz. 16 do 20 pod numerem tel. 534 238 139. Można też napisać wiadomość e-mail na adres: opon@caritas.gda.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama