107,6 FM

Greckokatolicki arcybiskup apeluje do grekokatolików i do katolików rzymskich: Módlmy się o pokój na Ukrainie!

Podczas niedzielnej wizyty w łódzkiej parafii greckokatolickiej pw. Ofiarowania Pańskiego metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych całego Kościoła greckokatolickiego oraz rzymskokatolickiego o gorącą i nieustanną modlitwę do Boga o pokój na Ukrainie.

Oto słowa apelu skierowanego przez abp. Popowicza:

Drodzy bracia i siostry, drodzy wierni!

Korzystając z tego, że jestem dzisiaj w Łodzi, odwiedzając naszą parafię greckokatolicką, zwracam się z gorącym apelem do was wszystkich, abyście duchowo wsparli nasz Kościół, nasz Naród, a przede wszystkim tych wszystkich, którzy przeżywają to, co dzieje się na Ukrainie, stojącą na progu wojny, którą chce wywołać jej sąsiad - Rosja.

Wojna jest złem. Wojna jest bezsensem. Wojna jest czymś, czego nie możemy sobie wyobrazić. O tym ostatnio bardzo dosadnie mówił Ojciec Święty Franciszek. Z apelem i modlitwą zwracali się zarówno papież, jak i poszczególni biskupi w Polsce i na całym świecie.

Bardzo was wszystkich proszę o modlitwę o pokój na Ukrainie, żeby wojna nie niszczyła życia i nadziei tych ludzi, żeby każdy mógł żyć w pokoju, myśleć i marzyć. Módlmy się o to, by ta wojna nie zabiła marzeń tych ludzi, ich życia i tego, czym na co dzień żyją. Wojna jest tym, co przynosi krzywdę, zniszczenie i kalectwo, śmierć i nieszczęście ludzi.

Jeszcze raz zapraszam wszystkich do gorącej modlitwy o pokój w Europie i na Ukrainie. Tym samym przyłączam się do apelu Ojca Świętego Franciszka i przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Gądeckiego i waszego arcypasterza Grzegorza Rysia. Módlmy się o pokój na Ukrainie!

***

Do łódzkiej parafii greckokatolickiej należą najczęściej mieszkańcy Ukrainy oraz Białorusi, przyjeżdżający do Łodzi na studia oraz do pracy, którzy gromadzą się na wspólną modlitwę w swoim języku, gdyż liturgia celebrowana jest w języku ukraińskim.

Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko-koszalińska z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do archieparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama