107,6 FM

USA i Wielka Brytania nakładają nowe sankcję na Rosję

Joe Biden określił amerykańskie sankcje mianem "niszczycielskich". Nie ma jednak wśród nich wyłączenia Rosji z dostępu do systemu SWIFT.

Dziś rano odbyło się spotkanie przywódców państw należących do grupy G7 ws. reakcji na rosyjski atak na terytorium Ukrainy. 

"Tego poranka, spotkałem się z moimi odpowiednikami z G7, by omówić nieusprawiedliwiony atak na Ukrainę i zgodziliśmy się, by ruszyć naprzód z niszczycielskimi pakietami sankcji i innych środków ekonomicznych, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności. Jesteśmy z dzielnym narodem Ukrainy" - oznajmił amerykański prezydent.

Jeszcze przed Amerykanami swoje sankcje ogłosili Brytyjczycy. Jak zapowiedział premier Zjednoczonego Królestwa Boris Johnson mają one objąć kilka obszarów:

  • Zamrożone zostaną aktywa głównych rosyjskich banków.
  • Wszystkie banki pozbawione zostaną dostępu do brytyjskiego systemu finansowego i nie będą mogły dokonywać transakcji w funtach szterlingach.
  • Wielka Brytania zakazuje eksportu do Rosji brytyjskich technologii.
  • Rosyjskie linie lotnicze Aerofłot nie mogą lądować na lotniskach na terenie Wielkiej Brytanii. 
  • Rosyjskie firmy państwowe i prywatne nie będą mogły zaciągać kredytów w Wielkiej Brytanii.
  • Wprowadzone zostają limity na kwoty pieniędzy, jakie indywidualni Rosjanie będą mogli deponować w brytyjskich bankach.
  • Sankcje indywidualne zostaną nałożone na ponad 100 osób z Rosji.

Brytyjskie sankcje zostaną nałożone również na Białoruś za współuczestnictwo w agresji na Ukrainę.

Jakie sankcje USA nakłada na Rosję? Prezydent Stanów Zjednoczonych przedstawił je podczas konferencji prasowej o 19:30 czasu polskiego. 

- Widzimy rażące naruszenie prawa międzynarodowego przez Rosję (...) Putin jest agresorem. on i jego kraj poniosą konsekwencje. Wprowadzamy silne sankcje - powiedział w przemówieniu prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Amerykańskie sankcje dotyczą następujących obszarów:

  • Wszystkie rosyjskie aktywa w USA zostają zamrożone.
  • USA odetnie połowę importu wysokotechnologicznego do Rosji, co ma znacznie ograniczyć możliwości modernizacji rosyjskiej armii.
  • Sankcje mają objąć rosyjskie banki, które mają ponad bilion dolarów aktywów. To odcięcie od amerykańskiego rynku finansowego największego banku Rosji, posiadający ponad 1/3 aktywów Rosji oraz czterech kolejnych banków.

"Widzę, co Putin zrobił. Nikt nie spodziewał się, że te sankcje czemukolwiek zapobiegną. To zajmie czas - musimy okazać wytrwałość, aby Putin wiedział, że to się nie skończy; aby Rosjanie wiedzieli, co im ściągnie na głowy. To wymaga czasu. To nie jest tak, że on powie jejciu, sankcje się pojawiły, chyba się cofnę. On będzie sprawdzał, czy Zachód będzie trzymać swoją linię - a my ją utrzymamy" - powiedział prezydent Biden pytany o możliwy wpływ zapowiedzianych sankcji na dalsze działania Rosji.

Biden zapytany o ewentualne wyłączenie Rosji z systemu SWIFT powiedział, że "sankcje, które zaproponowaliśmy dla banków, mają takie same konsekwencje, może nawet większe - to po pierwsze. Po drugie, to jest zawsze opcja, ale w tej chwili nie takie jest stanowisko, które chce przyjąć reszta Europy". 

SYTUACJA NA UKRAINIE: Relacjonujemy na bieżąco

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama