107,6 FM

Kandydaci na ambasadorów

W środę sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywie zarekomendowała kandydaturę Adama Kwiatkowskiego na ambasadora przy Stolicy Apostolskiej, Witolda Dzielskiego - na ambasadora w Kanadzie oraz Sebastiana Kęcieka - na ambasadora na Węgrzech.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych zajmowała się w środę opiniowaniem trójki kandydatów na ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, w Kanadzie oraz na Węgrzech. Kandydatami na te stanowiska byli odpowiednio: Adam Kwiatkowski, Witold Dzielski oraz Sebastian Kęciek. Wszyscy trzej uzyskali pozytywną opinię sejmowej komisji.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przedstawiając kandydatów podkreślił, iż ma "pełne przekonanie, że są to osoby, które będą reprezentowały Rzeczpospolitą na najwyższym poziomie, z pełnym przygotowaniem merytorycznym, z bogatym doświadczeniem".

Rekomendowany na stanowisko polskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski pełni obecnie funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, gdzie odpowiada m.in. za sprawy związane z Polonią. Wcześniej, od 2015 do 2017 r., pełnił funkcję Szefa Gabinetu Prezydenta RP.

Kwiatkowski w wystąpieniu podkreślał, że Stolica Apostolska to ważny podmiot prawa międzynarodowego, z którym należy współpracować i wzajemnie wspierać się w wielu inicjatywach - w tym w zakresie działań humanitarnych oraz kulturalnych - na całym świecie.

Pozytywnie zaopiniowany na ambasadora w Kanadzie Witold Dzielski od 2015 r. pełni funkcję dyrektora prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej (wcześniej Biura Spraw Zagranicznych). Był też m.in. głównym specjalistą w Departamencie Ameryki Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz w latach 2007-2012 pracował w wydziale politycznym ambasady RP w Waszyngtonie.

W swoim wystąpieniu podkreślał cele związane z gospodarczą współpracą Polski i Kanady - m.in. w zakresie rozwijania odnawialnych źródeł energii, w tym energii jądrowej, cele związane z pogłębianiem współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obronności (w ramach NATO), a także w kwestii działań w zakresie polityki kulturalnej związanej z liczną w Kanadzie Polonią.

Pozytywnie zaopiniowany na ambasadora na Węgrzech Sebastian Kęciek sprawuje obecnie funkcję dyrektora Departamentu Koordynacji Projektów Międzynarodowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej pracował w instytucjach rządowych w tym w MSZ, gdzie zajmował się m.in kwestią współpracy z Węgrami.

W swoim wystąpieniu Kęciek podkreślał różne aspekty i intensywność współpracy polsko-węgierskiej w ramach UE i NATO, ale także bilateralnej oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej i inicjatywy Trójmorza. Podkreślał, że poza działaniem na rzecz rozwoju współpracy w kwestiach gospodarczych i infrastrukturalnych jako ambasador skupiać się również będzie na promocji Polski w zakresie dyplomacji publicznej i kulturalnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama