107,6 FM

Ukraińska Rada Kościołów: Rosja walczy z ludnością cywilną

"Od początku inwazji widzimy, że najeźdźcy uciekają się do najbardziej cynicznych i zakazanych przez międzynarodowe prawo humanitarne sposobów prowadzenia wojny".

Ukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych wezwała NATO, ONZ, Unię Europejską, OBWE i Radę Europy do wprowadzenia nad Ukrainą strefy zakazu lotów i wyposażenia ukraińskiej armii w nowoczesny sprzęt obrony przeciwlotniczej. Apel powstał w związku z brutalnymi atakami Rosjan na obiekty cywilne.

Od początku inwazji widzimy, że najeźdźcy uciekają się do najbardziej cynicznych i zakazanych przez międzynarodowe prawo humanitarne sposobów prowadzenia wojny - czytamy w oświadczeniu.

Przywódcy religijni podkreślają, że Rosja walczy nie tylko w wojskiem, ale i z ludnością cywilną Ukrainy. Atakuje osiedla, szkoły, przedszkola, szpitale i infrastrukturę niezbędną do zapewnienia życia cywilom. Rosyjskie wojska używają zakazanej amunicji kasetowej i pocisków termobarycznych, czyli substytutu taktycznych ładunków atomowych. Powodowane przez nie zniszczenia są ogromne a śmierć straszna.

Autorzy apelu wskazują na skandaliczne przykłady nieuzasadnionej brutalności i agresji rosyjskich najeźdźców, takie jak ostrzał korytarzy humanitarnych, autobusów ewakuacyjnych, a nawet karetek pogotowia.

Pogardę rosyjskich przywódców dla ludzkiego życia widzimy w działaniach żołnierzy. Ludzie zmuszeni są uciekać do bezpieczniejszych regionów kraju i do sąsiednich państw Unii Europejskiej.

Przywódcy religijni podkreślają, że Rosjanie nie wahają się także niszczyć świątyń. Na przykład we wsi Wiązówka w obwodzie żytomierskim zrównali z ziemią XIX-wieczną cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W wyniku ostrzału centrum Charkowa zburzony został zabytkowy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. 7 marca rosyjskie pociski uszkodziły dom modlitwy Kościoła Ewangelickiego „Nowe Życie” w mieście Izium w obwodzie charkowskim i zrównały z ziemią budynek miejscowej cerkwi. Po ostrzale spłonęła także cerkiew we wsi Zavorychi w dystrykcie Browary, obwodzie kijowskim.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama