107,6 FM

Pentagon: W niektórych obszarach kontrolowanych przez Rosjan Ukraińcy przejmują inicjatywę

Mamy wskazówki, że Ukraińcy przejmują kontrolę w okolicach Kijowa, zwłaszcza na południu miasta - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej rzecznik Pentagonu John Kirby. "Jesteśmy przekonani, że Rosja dopuszcza się zbrodni wojennych" - dodał.

Ukraine says it repelled Russian forces at battle in Kyiv suburbs | Ukraine latest
DW News

"W niektórych obszarach, kontrolowanych przez Rosjan Ukraińcy przejmują inicjatywę i bardzo dobrze radzą sobie w walkach" - mówił Kirby, odpowiadając na pytanie, czy Ukraina może wygrać tę wojnę.

Przypomniał, że USA ostatnio zdecydowały o pakiecie pomocowym dla Ukrainy o wartości 800 mln dolarów, a w sumie Waszyngton przeznaczył 2 mld dolarów na wzmocnienie walczących z Rosją Ukraińców. "Każdego dnia wysyłamy na Ukrainę sprzęt wojskowy" - zaznaczył rzecznik Pentagonu.

Kirby zwrócił uwagę, iż podczas 27 dni wojny Rosja nie osiągnęła żadnego strategicznego celu, co świadczy o słabości rosyjskiej armii. "Putin powinien podjąć się rozmów pokojowych z Ukrainą" - ocenił rzecznik.

Jego zdaniem Rosja co najmniej w jednym przypadku użyła pocisku hipersonicznego, ale atak taką rakietą był pozbawiony sensu. "Nie sądzimy, aby to odmieniło losy tego konfliktu. Trafili tym pociskiem w budynek mieszkalny, zatem wykorzystanie tej rakiety było w tym przypadku całkowicie pozbawione sensu" - mówił Kirby.

W kontekście czwartkowego szczytu NATO Kirby podkreślił, że w Europie jest wprawdzie ok. 100 tys. amerykańskich żołnierzy w ramach sił rotacyjnych i stałych, ale amerykańska administracja liczy na to, iż wszystkie kraje członkowskie zaangażują się w podejmowanie kolejnych decyzji.

"Architektura bezpieczeństwa w Europie zmieniła się, a więc potrzebna jest dyskusja wewnątrz Sojuszu, mam nadzieję, że wszystkie kraje członkowskie zaangażują się w podejmowanie kolejnych decyzji" - powiedział Kirby.

Kirby nie potrafił określić, ile cywilnych ofiar pochłonęła wojna na Ukrainie. "Od takich szacunków są inne organizacje. My jesteśmy przekonani, że Rosja dopuszcza się zbrodni wojennych" - powiedział.

Zdradził także, iż Pentagon nie zaobserwował ostatnio żadnych zmian w aktywności rosyjskiej broni nuklearnej.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama