107,6 FM

Prezydent Zełenski podpisał ustawę o "desowietyzacji" 1200 aktów prawnych z czasów ZSRR

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o "desowietyzacji" ustawodawstwa - poinformował w piątek portal Ukrinform.ua, powołując się na wpis na Facebooku przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.

Według Stefanczuka odtąd nie będzie się w ustawodawstwie wspominać o "zwycięstwach Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Radzieckiej"; nie będzie chęci wcielania w życie "Leninowskich idei budowy społeczeństwa komunistycznego"; nie będzie odesłań do programów, wypracowanych przez partię komunistyczną. Ponadto swoje priorytetowe uprawnienia tracą komsomolcy, komuniści i inni "towarzysze". "Wyczyszczono" niemal 1200 aktów prawnych rządu ZSRR oraz Ukraińskiej SRR - czytamy na profilu Stefanczuka https://tinyurl.com/xkarfrdh.

Gabinet Ministrów Ukrainy otrzymał polecenie, by w najbliższym czasie zrobił to samo na swoim poziomie, oraz opracował nowy Kodeks Pracy, Kodeks Mieszkaniowy oraz Kodeks Wykroczeń.

"Dziękuję wszystkim kolegom deputowanym, którzy pomagali w pracy nad tą ustawą, oraz głosowali za jej przyjęciem. Zrobiliśmy to, czego nie byli w stanie zrobić deputowani przez poprzednie 30 lat niepodległości" - dodał Stefanczuk.

SYTUACJA NA UKRAINIE: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama