107,6 FM

Kuba. Pod gruzami hotelu Saratoga ratownicy znaleźli już 42 ciała

Liczba ofiar śmiertelnych piątkowego wybuchu w hotelu Saratoga w stolicy Kuby Hawanie wzrosła do 42 - poinformowało we wtorek kubańskie ministerstwo zdrowia. 17 osób pozostaje w szpitalu.

Ratownicy nadal prowadzą poszukiwania pod gruzami zniszczonego hotelu, ale eksperci już zaczynają zastanawiać się, jaki ma być dalszy los XIX-wiecznego budynku, dawnego magazynu, który na początku ubiegłego wieku został przekształcony w hotel.

Roberto Enriquez, rzecznik wojskowej firmy turystycznej Gaviota, która zarządza Saratogą, powiedział, że według wstępnych szacunków ekspertów 80 proc. hotelu zostało uszkodzone w wyniku piątkowej eksplozji.

Przedstawiciel lokalnych władz Luis Antonio Torres Iribar uzupełnił, że eksplozja naruszyła 38 domów, z których 95 osób musiało zostać przeniesionych do innych lokali. Jeden z budynków sąsiadujących z Saratogą będzie musiał zostać rozebrany.

Hotel Saratoga był luksusowym, pięciogwiazdkowym obiektem w centrum stolicy Kuby. Ostatnio przechodził renowację i miał być w najbliższych dniach otwarty na inaugurację sezonu turystycznego po pandemii Covid-19. W ostatnich latach gościł m.in. Micka Jaggera, Beyonce i Madonnę.

Do wybuchu, spowodowanego prawdopodobnie wyciekiem gazu, doszło w piątek. Eksplozja była tak silna, że zniszczyła prawie całkowicie zabytkowy XIX-wieczny budynek, którego frontowa ściana legła w gruzach.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama