107,6 FM

22 maja odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

Modlitwie o pokój na Ukrainie poświęcona zostanie Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę, która odbędzie się w niedzielę 22 maja. O to, by na pielgrzymkę zapraszać także kobiety, które przybyły do Polski z Ukrainy, zaapelowała członkini Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet KEP Agnieszka Kałuża.

Pod hasłem "Pielgrzymka kobiet miłujących pokój" przebiegnie w niedzielę 22 maja modlitewne spotkanie kobiet na Jasnej Górze.

Członkini Krajowej Rady ds. duszpasterstwa kobiet KEP Agnieszka Kałuża poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej, że podczas tegorocznego spotkania kobiety będą modlić się o pokój.

"Wszyscy teraz myślimy o wojnie na Ukrainie, ale kiedy powstał pomysł tej pielgrzymki, na Ukrainie, nie było jeszcze wojny. Chodziło nam przede wszystkim o to, że kobieta może, budując pokój w sobie, czerpiąc ze źródeł, które mamy jako chrześcijanie, może iść z tym pokojem dalej do swych środowisk" - podkreśliła.

Kałuża zaapelowała, by na pielgrzymkę zapraszać także kobiety, które uciekły przed wojną z Ukrainy.

Przypomniała, że 22 maja w Kościele katolickim przypada liturgiczne wspomnienie św. Rity, dlatego na pielgrzymkę zaproszone zostały siostry augustianki z Krakowa, które przywiozą ze sobą relikwie świętej.

"Jest to postać, która reprezentuje w swoim życiorysie wszystkie stany kobiety: była żoną, matką, a później została zakonnicą. Dlatego może być inspiracją dla każdej z nas. Oprócz tego pokój był dla niej bardzo ważny" - wyjaśniła.

Duszpasterz kobiet archidiecezji warszawskiej ojciec Paweł Drobot zastrzegł, że na pielgrzymkę zaproszone są wszystkie kobiety: wierzące, poszukujące i niewierzące.

"Zaproszenie skierowane jest do kobiet, które szukają pokoju i pragną go budować" - wyjaśnił. Dodał, że dla chrześcijan pokój jest darem Chrystusa Zmartwychwstałego.

Przypomniał orędzie od kobiet skierowane przez Sobór Watykański II, w którym jest mowa o rosnącym wpływie kobiet na społeczeństwo. "Zauważcie, że te słowa wypowiedziane tak dawno temu wcale nie straciły na ważności. Nadchodzi era, kiedy rola kobiet jest i powinna być bardzo mocno widoczna. Godzina przemian, które dokonują się w świecie" - stwierdził.

Dodał, że celem duszpasterstwa kobiet jest umocnienie tożsamości kobiet i pokazywanie misji i roli kobiet w Kościele, w świecie i w społeczeństwie. Nawiązując do słów papieża Jana Pawła II, ojciec Drobot stwierdził, że siła kobiet bierze się z tego, że są one świadome roli, jaką Bóg im daje, zawierzając im człowieka.

"To zawierzenie to jest oczywiście na pierwszym miejscu macierzyństwo, ale nie tylko. Jest to zawierzenie jako siostrze, babci, przyjaciółce, narzeczonej. Jakże ważne jest dzisiaj kształtowanie mentalności, umysłu, serc kobiet, które są świadome tego, że są kobietami i mają misję do spełnienia" - powiedział.

Centralnym punktem spotkania będzie msza św. połączona z aktem zawierzenia kobiet Maryi pod przewodnictwem delegata KEP ds. duszpasterstwa kobiet bp. Wiesława Szlachetki, która zostanie odprawiona w kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej o godz. 14.00. Wcześniej, o godz. 12.00, konferencje dla kobiet wygłoszą siostra apostolinka Anna Maria Pudełko oraz pedagog i doradca rodzinny Magdalena Kleczyńska. Pielgrzymkę zakończy wspólna modlitwa różańcowa.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama