107,6 FM

Usunięto sowiecki monument w Rydze

W czwartek, 25 sierpnia, w Rydze, w parku Uzvaras, wyburzono największą część monumentu, postawionego za czasów ówczesnego ZSRR, jako "pomnik zwycięstwa".

Akcja wyburzania budowli była transmitowana przez telewizję łotewska, ciesząc się sporą oglądalnością. Główny obelisk spadł o 16:42.

Piemineklis Uzvaras parkā nogāzts
LTV Ziņu dienests

Rozbiórka rozpoczęła się 22 sierpnia. W ciągu kolejnych dwóch dni obalono wchodzące w skład budowli posągi żołnierzy radzieckich i postać kobiecą. Odwadniany jest również zbiornik wodny, będący częścią instalacji i rozbierana jest ukryta piwnica.

Plan Rady Miasta Rygi przewidywał, aby pomnik został obalony bez użycia materiałów wybuchowych. Ze względów bezpieczeństwa ruch w pobliżu parku został zamknięty dla pieszych i wszystkich pojazdów, w tym transportu publicznego.

Policja ogłosiła przywrócenie płynności ruchu zaledwie kilka minut po obaleniu obelisku.

Mimo zakazu, kilkadziesiąt osób zebrało w ramach protestu się pod pomnikiem w poniedziałek i wtorek wieczorem. Niektóre z nich publicznie wypowiadały hasła gloryfikujące Rosję i jej agresję na Ukrainę.

Jak można się było spodziewać, Rosja zagroziła niesprecyzowanymi konsekwencjami w razie obalenia pomnika.

Policja ​​będzie nadal monitorować porządek publiczny i bezpieczeństwo, aby reagować na każdą sytuację prowokacji i masowych zgromadzeń w związku z wyburzeniem monumentu.

Burmistrz Rygi Mārtiņš Staķis zapowiedział, że w miejscu dotychczasowego monumentu można by stworzyć tymczasowe miejsce rekreacji.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama