107,6 FM

Ruszył proces 90-letniego kardynała Zena

W Hongkongu rozpoczął się w poniedziałek proces 90-letniego kardynała Josepha Zena i pięciu innych osób z oskarżenia związanego z prowadzonym przez nich funduszem pomocy dla uczestników masowych antyrządowych protestów z 2019 roku - podały miejscowe media.

Oprócz Zena, emerytowanego biskupa Hongkongu, na ławie oskarżonych są byłe posłanki miejscowego parlamentu Margaret Ng i Cyd Ho, znana piosenkarka Denise Ho, a także aktywiści Hui Po-keung i Sze Ching-wee. Nie przyznają się oni do winy.

Są oskarżeni o nieprawidłową rejestrację funduszu pomocy prawnej i finansowej dla aresztowanych przez władze uczestników masowych protestów z 2019 roku przeciwko zacieśnianiu kontroli nad Hongkongiem przez komunistyczne władze ChRL.

Według publicznej stacji RTHK oskarżonym grozi grzywna w wysokości 10 tys. dolarów hongkońskich (6,3 tys. zł). Choć to znacznie mniejsza kara niż w wielu innych sprawach związanych z protestami, część ekspertów ocenia działania przeciwko katolickiemu duchownemu i pięciorgu wpływowym działaczom jako proces pokazowy, mający zastraszyć innych aktywistów.

Kardynał Zen jest głośnym krytykiem komunistycznych władz ChRL oraz zawartego przez Pekin i Watykan porozumienia w sprawie ordynacji biskupów. Stolica Apostolska wyrażała zaniepokojenie z powodu jego aresztowania w maju. Zen został potem zwolniony za kaucją.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama